İngiliz ekonomisi, yılın ikinci çeyreğinde %0.2 büyüme kaydetti, bu da önceki beklentilerin aksine gerçekleşti. İkinci çeyrekte büyüme gelmemesi bekleniyordu.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından açıklanan verilere göre, nisan ayında %0.2 ve mayıs ayında %0.1 olan büyüme, haziran ayında %0.5’e yükseldi.

Bu büyüme oranlarında etkili olan sektörler de ayrı ayrı değerlendirildi. Haziran ayında üretim sektöründe %1.8, inşaat sektöründe %1.6 ve hizmetler sektöründe %0.2 büyüme gözlendi.

Dikkat çeken bir diğer nokta ise, nisan-haziran dönemini kapsayan yılın ikinci çeyreğinde İngiliz ekonomisinin %0.2 büyüme göstermesi oldu. Bu dönemde hizmetler sektöründeki büyüme %0.1 ve üretim sektöründeki büyüme ise %0.7 olarak kaydedildi.

Öte yandan, İngiliz ekonomisi yılın ilk çeyreğinde %0.1 büyüme göstermiş, geçen yılın ikinci çeyreğinde de %0.1 büyümüştü.

İlgili verilere değerlendirme getiren ONS Ekonomik İstatistikler Direktörü Darren Morgan, haziran ayında ekonominin güçlü bir toparlanma sergilediğini, farklı sektörlerdeki performansın büyümeyi desteklediğini belirtti. Ancak Morgan, ikinci çeyrekte büyüme oranının daha düşük olduğuna dikkat çekti.

İngiliz Maliye Bakanı Jeremy Hunt ise sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, İngiliz ekonomisinin dirençli olduğunu ifade ederek, gelecek yıllarda daha hızlı büyüme göstereceği öngörüsünde bulundu. Hunt, güçlü ekonomik temellerin atıldığını ve enflasyonun düşmesiyle bunun meyvelerinin toplanacağını vurguladı.