Investing.com – Kripto para sanayisinde son siber taarruz, BNB Chain’de gerçekleşti. Binance CEO’su Changpeng Zhao, yaptığı açıklamada hücumdan BSC Token Hub’ın etkilendiğini söyledi.

Siber hücum sonucu hacker’ların 100 milyon dolar kıymetinde BNB çaldığı bildirildi. Güvenlik istismarı, BNB işaret zinciri (BEP2) ve BNB ana zinciri (BSC) ortasında bir köprü vazifesi gören BSC Token Hub üzerinde gerçekleşti. Changpeng Zhao yaptığı açıklamada istismarın farkedilmesinin akabinde BSC ağının süratli halde askıya alınarak durumun denetim altına alındığını söyledi ve kullanıcıların varlıklarının inançta olduğunu hatırlattı. Binance işvereni, çalınan tüm fonların tazmin edileceğini de kelamlarına ekledi.

İlk yapılan açıklamalarda 100 ila 110 milyon dolar kıymetinde BNB’nin çalındığı duyurulduktan sonra Binance güvenlik grubu çalınan fonlardan 7 milyon dolarının kurtarıldığını açıkladı.

Son vakitlerde kripto varlıkların Blockchain ağları ortasında transferini sağlayan köprü platformları, hacker’ların maksadı haline geldi.

BNB fiyatı olumsuz etkilendi

Hack saldırısının duyulmasının akabinde BNB fiyatı da olumsuz etkilendi. Gün sonuna hakikat BNB, %4’ün üzerinde bir satış görerek 280 doların altına kaydı. Akabinde kısmi bir toparlanma gören kripto para, sabah saatlerinde 285 dolar düzeylerinde hareket ediyordu.

BNB fiyatı, 22 Eylül’den bu yana olumlu bir hareket göstererek 300 dolar hududuna kadar yükselmişti. Siber hücumdan olumsuz etkilenen BNB, satış baskısı sonucu, yükseliş hareketinde bir düzeltme görmüş oldu.

Yazar: Günay Caymaz