Binance, spot piyasanın %92’sini denetim ediyor

Binance, kripto para piyasası gündeminin merkezinde olmaya devam ediyor. SEC tarafından Voyager satın alımına karşı çıkılan dev borsanın, 2022 yılına dair birtakım dataları paylaşıldı. Bilgilere nazaran yıl sonuna gerçek spot Bitcoin süreçlerinin %92’si Binance’te gerçekleşti.

Konuya yönelik datalar Arcane Research tarafından paylaşıldı. Paylaşılan bu bilgilere nazaran 2022 yılının son devirlerinde Binance’in pazar hissesi büyük ölçüde büyüdü.

2022 yılının başında kripto para borsasının spot Bitcoin süreç hacmi %42 idi. Fakat dev borsada Bitcoin süreç fiyatlarının kaldırılması, birçok yatırımcıyı buraya yönlendirdi. İlerleyen süreçte FTX borsasının da iflası ile Binance neredeyse süreç hacimlerinin tamamına ulaştı.

Yine birebir platformun sağladığı bilgilere nazaran borsanın Bitcoin vadeli süreçlerdeki hacmi de kıymetli oranda büyüdü. Yılın başında toplam hacmin %47’si Binance borsasında gerçekleşirken yıl sonunda bu oran %61’e çıktı.

Yine yakın devirde CryptoCompare tarafından paylaşılan datalar ise tüm yıl boyunca toplam süreçlerin %62’sinin Binance üzerinde gerçekleştiğini gösterdi. Binance’i %8’lik oranla Coinbase takip etti.

Tüm bu bilgiler, 2022 boyunca Binance’in süreç hacmi açısından piyasanın epeyce büyük bir kısmını oluşturduğunu gösterdi. Arcane Research analistleri ise raporda bilhassa bu duruma dair şu yorumu yaptı:

Moya: Binance Sorun Yaşarsa Piyasa Çöküşe Gider

Arcane Research’ün de dikkat çektiği üzere Binance’in, piyasadaki süreçlerin büyük bir kısmını gerçekleştirmesini kimi analistler epeyce tehlikeli buluyor. Örneğin; yakın devirde mevzuya yönelik açıklama yapan Edward Moya, bu durumun sıhhatsiz olduğunu belirtti. Moya, Binance’in bir sorun yaşaması durumunda kripto para piyasasının karanlık bir çağa girebileceğini vurguladı:

FTX borsasının çöküşünün akabinde tüm gözlerin çevrildiği borsa, Aralık ayının başında büyük çıkışlar yaşadı. Yaklaşık 2 günlük süreçte yatırımcılar 6 milyar doların üzerinde varlığı borsadan çekti. Fakat o süreci Binance meselesiz atlattı ve süreçlerini sürdürmeye devam etti.

Bu makale birinci olarak BeInCrypto üzerinde yayımlanmıştır.

Previous Article

İngiltere’de mortgage onayları 2020’den beri gördüğü en düşük düzeyde

Next Article

BoE’ye nazaran iş dünyası, enflasyonda hızlanma ve fiyatlarda güçlenme bekliyor

You might be interested in …