Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Çinli oyun ve sosyal medya devi Tencent Holdings, ikinci çeyrekte %20 gelir artışı ve %13 kâr artışı bildirdi. Bu bildirimin ardından şirketin hisseleri Hong Kong’da %0,3 yükseldi.

Haziran çeyreğinde toplam gelir 138,3 milyar yuan (21,4 milyar dolar) olurken, dönem kârı RMB 35,1 milyar (5,4 milyar dolar) oldu.

Son haftalarda Çinli yetkililerin müzik yayıncılığı üzerindeki bazı tekel haklarından mahrum bırakan düzenleyici saldırıya rağmen böyle bir performans gelmesi dikkat çekti. Bu hafta müşterileri bağımsız internet ekosistemi içinde tuzağa düşürme yeteneğini ciddi şekilde sınırlayacak taslak düzenlemeler yayımlandı.

Çarşamba günü erken saatlerde, Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, Tencent’in WeChat mesajlaşma servisini (40’tan fazla uygulamayla birlikte) yasa dışı veri aktarımı yapmakla suçladı ve şirketi “düzeltmeler” yapması konusunda uyardı.

Çevrim içi reklamcılıktan elde edilen gelir, internet hizmetleri ve temel tüketici ürünleri gibi kategorilerdeki artan talebi yansıtarak %23 arttı.

Öncelikle Honor of Kings ve Clash of Clans gibi oyunlar sayesinde katma değerli hizmetler %11 arttı ve oyun gelirleri %12 arttı. Oyun operasyonları, devlet medyası tarafından yazın başlarında “manevi afyon” olarak eleştirildi ve şirkete karşı resmi bir memnuniyetsizlik kaynağı olduğunu gösteren Tencent, o zamandan beri çocukların oyunlara harcadıkları zaman ve parayı azaltmak için adımlar attığını duyurdu.

Fintech ve iş hizmetleri geliri, kısmen de kamu hizmetlerinin ve geleneksel endüstrilerin artan dijitalleşmesinin de etkisiyle, dijital ödeme işlemlerindeki büyüme devam ettikçe %40 arttı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz