BIST 100 endeksi, yılbaşından bu yana gösterdiği olağanüstü performansla dünya borsalarında zirveye yerleşti. Bu yükseliş, Türkiye ekonomisinin son dönemdeki güçlü seyrinin bir göstergesi olarak yorumlanıyor.

Anahtar Noktalar:

  • BIST 100, yılbaşından bu yana yüzde 39,23 artışla 10.400,48 puana çıkarak önemli dünya endekslerini geride bıraktı.
  • Dolar bazlı ise BIST 100, yüzde 27,41 artışla 322,94 puana yükselerek 2015’in şubat ayından itibaren en yüksek aylık kapanışını gerçekleştirdi.
  • Teknoloji ve yapay zeka alanındaki şirketlerin beklentilerden iyi performans göstermesi, pay piyasalarını yukarı yönlü destekliyor.
  • Analistler, Fed’in faiz indirim zamanlamasının yatırımcıların odağında kalmaya devam ettiğini ve olası bir “güçlü dolar” senaryosunda oynaklığın artabileceğini belirtiyor.
  • BIST 100 endeksine dahil hisselerden 80’inin değer kazandığı, 20’sinin ise düşüş kaydettiği gözlemlendi.
  • Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i 261 baz puana gerileyerek Şubat 2020’den bu yana en düşük seviyeye indi.

Ekonomi Yönetiminin Adımları Etkili Oluyor

Analistler, bu yükselişin arkasındaki nedenlerden birinin ekonomi yönetiminin enflasyonla mücadele kapsamında attığı adımlar olduğunu vurguluyor. Ortodoks ekonomi politikalarına dönüşün ardından yerli ve uluslararası yatırımcılar arasında güvenin iyileşmesiyle birlikte TL varlıklara artan ilginin devam ettiğini kaydediyorlar.

Uluslararası Kuruluşlardan Olumlu Raporlar

Uluslararası kurum ve kuruluşların da Türkiye ekonomisi için açıkladığı olumlu raporlar, yatırımcıları cezbediyor. Son dönemde Standard & Poor’s (S&P), Fitch Ratings ve Moody’s gibi uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin kredi notunu yükseltmesi ve not görünümünü iyileştirmesi de bu güveni pekiştiriyor.

Gelecek Beklentiler Olumlu

Analistler, gelecek dönemde enflasyonda kalıcı bir yavaşlamanın sağlanabilmesi ve cari açığın düşüş trendini sürdürmesi durumunda Türkiye ekonomisinin daha da güçleneceğini ve BIST 100 endeksinin yükseliş trendini devam ettireceğini öngörüyor.