Investing.com -Geçtiğimiz haftayı yükselişle kapatan BİST 100, yeni işlem haftasına %0,25 yükselişle 1.451 puandan başladı ev seansın ilk saatinde 1.457 puana çıkarak 14 Haziran sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Mart ayındaki kaybın ardından gelen toparlanmada en yüksek seviyeyi 14 Haziran’da 1.469 puan ile test eden endeks, sonrasında 1.342 puana geriledi. 27 Temmuz’da görülen bu sevi sonrasında yükselişe geçen endekste haftalık bazda 3 haftalık kazancın ardından yeni haftada da yükseliş sürüyor.

Teknik seviye olarak önemli görülen 1.470 puan yakından izlenirken bugün borsada seansın ilk saatinde en iyi performansı BIST İnşaat, BİST Bankalar, BİST Ulaştırma ve BİST Metal Harici Mineral Ürünler gösteriyor.

Dünya borsalarındaki ralli, Avrupa’da son yılların en uzun soluklu yükselişi ve ABD’deki yeni rekorlardan destek alan piyasalardaki iyimserlik sürerken Çin tarafında beklenti altında kalan sanayi üretimi, perakende satışlar ve sabit varlık yatırımları sonrası Asya tarafında karışık seyir var ve satış baskısı fazla, fakat GOP’lara sirayet eden bir satışın olmamasıyla endeksler bugün yükselişine devam ediyor.

Yazar: Deniz Engin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz