BIST şirketlerinden aktüel haberler

Investing.com – Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Inveo Yatırım Holding A.Ş. (INVEO)

Inveo Yatırım, bağlı ortağı Inveo Portföy Yönetimi A.Ş.’nin, 25.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 6.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin 7.500.000 TL’ye çıkarılmasına, artırılan 1.500.000 TL sermayenin iç kaynaklardan karşılanmasına karar verildiğini duyurdu. 

Jantsa üretim tesisi projesi için “ÇED Gerekli Değildir” kararı verildi

JANTS JANT SAN. VE TİC. A.Ş. tarafından Aydın ili Germencik ilçesinde yapılması planlanan Jant Üretim Tesisi projesi ile ilgili olarak bakanlığa sunulan PTD Dosyası inceleme ve değerlendirme sonucunda ÇED Yönetmeliği’nin 17. maddesi gereğince Jant Üretim Tesisi projesi için “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verildi.

Birko, Odea Bank ile kredi yapılandırma protokolü imzaladı

Birko, ODEA BANK A.Ş‘ye ana parası 20.642.676 TL olan kredi borcunu yeniden yapılandırıldığını duyurdu. Yapılandırma protokolünde belirlenen peşin ödeme şartı olan 200.000 TL yatırılırken geri kalan miktarın ise 9 taksitte ödeneceği, 19.12.2022 tarihinde ise son taksit olan 18.642.000 TL balon ödemesi de yapılarak tamamının kapatılacağı duyuruldu.

TSKB (TSKB), İş Bankası (ISCTR)’ndan kredi kullandı

TSKB, pay sahibi Türkiye İş Bankası A.Ş.’den Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun Bankaların Öz kaynaklarına İlişkin Yönetmelik’inin 7. Maddesi uyarınca ilave ana sermaye hesaplamasına dahil edilecek 200.000.000 dolar tutarında kredi kullanılmasına karar verdi. İşleme ilişkin BDDK onayının alınarak TSKB ve Türkiye İş Bankası A.Ş. arasında kredi sözleşmesi imzalandığı duyuruldu.

Göltaş Göller Bölgesi Çimento Sanayi Ve Ticaret A.Ş. (GOLTS)

Göltaş, 01.03.2022 tarihinde yapılan özel durum açıklaması ile duruş bildiriminde bulunduğu 2. fırınının, planlı bakım çerçevesinde yapılan revizyon ve onarım işlerinin tamamlanması neticesinde faaliyete geçtiğini duyurdu.

Borusan Mannesmann Boru Sanayi Ve Ticaret A.Ş. (BRSAN))

Borusan, ABD’de kurulu bağlı ortaklığımız Borusan Mannesmann Pipe US’nin, ABD’de mevcut sondaj borusu üretim faaliyetlerinin yanı sıra inşaat ve genel endüstri segmentlerinde de yerel üretici haline gelmesi planlıyor. Bu doğrultuda şirket tarafından ABD’de yapılması planlanan yaklaşık 50 milyon dolarlık yeni yatırım ile mevcut 300 bin ton olan kapasitenin 400 bin tona ulaşması ve 85 yeni çalışana da istihdam sağlanacağı duyuruldu.

Yatırım kapsamının halihazırda Türkiye’de bulunan  mevcut bir boru üretim hattı ve boru kaynak tesisinin modernize edildikten sonra ABD’ye taşınması, üst düzey teknolojiye sahip yeni akümülasyon ve tamamlama hatları ile senkronize çalışacak entegre bir tesis haline getirilmesi ve 15 bin m2’lik yeni bir üretim binasından oluştuğu bildirildi. 2023 yılında hayata geçmesi öngörülen yeni yatırım sonrasında , şirketin bağlı ortaklığı Borusan Mannesmann Pipe US’nin yıllık cirosunun 600 milyon dolara ulaşmasının hedeflendiği açıklandı.

Etiler Gıda ve Ticari Yatırımlar Sanayi Ve Ticaret A.Ş.

Payları Borsa İstanbul Yakın İzleme Pazarı’nda (YİP) işlem gören Etiler Gıda ve Ticari Yatırımlar Sanayi Ve Ticaret A.Ş.’nin (ETILR.E), 31.03.2022 tarihinden itibaren Alt Pazar’da işlem görmeye başlayacağı duyuruldu.

Yazar: Günay Caymaz

Previous Article

Çin’in imalat ve hizmet faaliyetleri Mart ayında küçüldü

Next Article

Şubat’ta ithalat ihracatı aştı, dış ticaret açığı %135 arttı

You might be interested in …