BIST şirketlerinden şimdiki haberler

Investing.com – Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Türk Telekomünikasyon A.Ş. (TTKOM) Kredi Derecelendirmesi

Fitch Ratings, Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin “AAA”/Durağan olan ulusal notunu ve “B+”/Negatif olan uzun vadeli kredi notunu teyit etti. Yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notunu (IDR) “BB-“den “B+”ya revize ederek, görünümünü “Negatif” olarak teyit etti. 

Not indiriminin, Türkiye Varlık Fonu’nun Türk Telekom’un %55 hissesini LYY Telekomünikasyon A.Ş.’den satın almasını takiben Fitch Ratings’in Türk Telekom’un kredi notunu Türkiye’nin “B+”/Negatif olan ülke notu ile sınırlandırması sonucu gerçekleştiği bildirildi. 

Fitch Ratings’e göre bu işlem sonucunda Türk Telekom’un temel kredi profilinin değişmediği bilgisi verildi.  

Otto Holding iştiraki Otto Girişim, Pazardan App’in sahibi olduğun şirketin % 10 payı için ödeme yapacak

Otto Holding iştiraklerinden OTTO GİRİŞİM ve TEKNOLOJİ YATIRIM A.Ş., semt pazarlarından adresinize meyve ve sebze siparişi verilmesini sağlayan uygulama Pazardan App’in sahibi Pazardan Elektronik Ticaret ve Bilişim Hizmetleri A.Ş. ile ortaklık görüşmelerinin sona erdiğini, ilgili şirketin % 10 payı için 700.000 TL ödeme yapılacağını bildirdi.

LDR Turizm paylarının işlem görmeye başlayacağı tarih belli oldu

LDR Turizm A.Ş.’nin 20.400.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup Şirketin sermayesini temsil eden 66.000.000 TL nominal değerli payları için Kotasyon Yönergesi’nin 8’inci maddesi çerçevesinde kota alındı. 

Halka arz edilen şirket payları 04.04.2022 tarihinden itibaren Yıldız Pazar’da pay başında 18,65 TL baz fiyat, “LIDER.E” kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacak. İlgili sırada maksimum emir değeri 3.000.000 TL olarak belirlendi.

Sabancı Holding, PHILSA ve PMSA paylarının satışındaki nihai devir bedelini açıkladı

Sabancı Holding, Philsa Philip Morris Sabancı Sigara ve Tütüncülük Sanayi ve Ticaret A.Ş. (PHILSA) ve Philip Morris SA Philip Morris Sabancı Pazarlama ve Satış A.Ş. (PMSA) sermayesinde sahip olduğu payların tamamı, kapanış tarihindeki düzeltmeler sonrası 2.747.308.823 TL devir bedeli karşılığında 5 Ocak 2022 tarihinde Philip Morris Products S.A. (PM)’ya satıldığını ve devir bedelinin aynı gün tahsil edildiğini bildirmişti.

Bu defa, PHILSA ve PMSA’nın bağımsız denetimden geçmiş 2021 yılı finansal sonuçlarına göre yapılan düzeltmeler sonrası 31 Mart 2022 tarihinde PM tarafından Şirketimize 373.552.455,66 TL ek ödeme yapılmış olup, böylece PHILSA ve PMSA paylarının satışındaki nihai devir bedeli 3.120.861.278,66 TL olarak gerçekleşmiştir.

DenizBank’ın DenizBank Moscow’daki payı %49’dan %51’e çıktı

Denizbank iştiraki olan DenizBank AG’nin maliki bulunduğu DenizBank Moscow’un %2 oranındaki payının Denizbank tarafından devralınmasına ilişkin ödeme işlemleri 30.03.2022 itibarıyla tamamlandı ve pay devri gerçekleşti. Bu çerçevede bankanın DenizBank Moscow’daki payı %49’dan %51’e çıktı.

MİA Teknoloji hisseleri 1 Nisan’dan itibaren Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayacak

Mia Teknoloji, Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasası Operasyon Direktörlüğü’nün 18.03.2022 tarih ve E-18454353-100.04.02-7515 sayılı duyurusuna istinaden şirket paylarının, 01.04.2022 tarihinden itibaren Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayacağını bildirdi.

VBTS kapsamına alınan hisse senetleri

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında Akfen Gayrimenkul (AKFGY) ve Gezinomi Seyahat Turizm Ticaret A.Ş. (GZNMI) paylarında 01.04.2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 29.04.2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacak. İlgili paylarda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

VBTS kapsamında Marmaris Altınyunus Turistik Tesisleri A.Ş. (MAALT) payları seans başından 29 Nisan seans sonuna kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

VBTS kapsamında Altın Yunus Çeşme Turistik Tesisler A.Ş. (AYCES). payları seans başından 29 Nisan seans sonuna kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek.

Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsamakta. 

İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

LYY Telekomünikasyon’a ait Türk Telekom (TTKOM) hisselerinin Türkiye Varlık Fonuna devri tamamlandı

10 Mart 2022 tarihinde yapılan açıklamada, LYY Telekomünikasyon A.Ş.’nin (LYY), sahip olduğu %55 Türk Telekomünikasyon A.Ş. (Türk Telekom) hissesinin Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) satışına ilişkin taraflar (TVF ve LYY) arasında bir Hisse Devir Sözleşmesi imzalandığı duyurulmuştu.

İşlemin tamamlanması ile ilgili gerekli onayların alınması ve kapanış koşullarının yerine getirilmesi sonrasında söz konusu payların devir işlemi 31 Mart 2022 tarihinde tamamlandı. TVF, böylece % 61,68 pay sahipliği ile Türk Telekom’un en büyük hissedarı haline geldi.

Turkcell (TCELL), şirket payları ve şirket bonolarının geri alımında kullanılacak azami fon tutarını arttırdı

Turkcell, Borsa İstanbul A.Ş.’de ve New York Borsası’nda (NYSE) işlem gören Amerikan Depo Sertifikaları (ADR) da dahil olmak üzere Şirket payları ve Şirket bonolarının geri alımında kullanılmak üzere azami fon tutarının 450.000.000 TL olmasına karar vermişti.

Turkcell Yönetim Kurulu bu defa, son dönemde global politik ve makroekonomik gelişmeler kaynaklı olarak piyasalarda yaşanan oynaklıktan yatırımcıların korunması ve sermaye piyasalarında işlem gören varlıkların gösterge değerlerinin desteklenmesi amacı ile azami fon tutarının 750.000.000 TL’ye artırılmasına karar verdi.

Kordsa, IFC ile 5 yıllık 110 milyon dolar kredi kullanmak üzere sözleşme imzaladı

Kordsa, 31 Mart 2022 tarihinde, Uluslararası Finans Kurumu (International Finance Corporation – IFC) ile 3 yılı geri ödemesiz 5 yıllık 110 milyon dolar kredi kullanmak üzere sözleşme imzaladı. Alınan kredini katma değeri yüksek ürün ve teknolojilerle üretim yapmak üzere kullanılacağı ve şirketin küresel otomotiv ve havacılık değer zincirlerine daha iyi entegre olarak, rekabetçi, sürdürülebilir üretimini büyütmesine katkı sağlayacağı bildirildi.

SPK, BBVA’nın gönüllü pay alım teklifini onayladı 

SPK, Türkiye Garanti Bankası (GARAN) A.Ş. sermayesinin %49,85’ine sahip olan Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, S.A.’nın (BBVA (MC:BBVA)) bankanın 1 TL nominal değerli 100 adet/1 lot payı için teklif fiyatı 12,20 TL olmak üzere nominal değeri 2.106.300.000 TL olan paylar için gönüllü pay alım teklifinde bulunmasına ilişkin pay alım teklifi bilgi formunun onaylanmasına ilişkin başvurusu olumlu olarak karşıladı.

Yazar: Günay Caymaz

Previous Article

Gün Öncesi: istihdam raporu, işsizlik oranı, ÜFE

Next Article

İmalat kesimi Mart’ta son 10 ayın en makus periyodunu yaşadı

You might be interested in …