BIST şirketlerinden yeni haberler

Investing.com – Borsa İstanbul’da süreç gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere nazaran hazırladığımız aktüel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Vakıf GYO, İUFM Projesi kapsamında Vakıfbank (VAKBN)’a gayrimenkul satışı gerçekleştirecek

Vakıf GYO, İUFM Projesi kapsamındaki Vakıflar Bankası T.A.O. Genel Müdürlük Hizmet Binası ve Tesisleri Projesi’ne ilişkin 52 katlık blokta yer alan ofis üniteleri içerisinden toplam 25.718 m² büyüklüğündeki alanın, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.’ya toplam 930.000.000 TL + KDV bedelle satışı için Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. ile şirketin ortasında Gayrimenkul Satış Vaadi Kontratı imzalanmasına karar verdi.

Çimentaş, bağlı iştirakinin devralınması suretiyle birleşme kararı aldı

Çimentaş İzmir Çimento Fabrikası Türk A.Ş. İdare Heyeti, şirketin yüzde 100 bağlı iştiraki Ege Kırmataş Madencilik İnşaat Lojistik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin faal ve pasifi ile bölüm almak suretiyle şirketin bünyesinde birleşilmesine karar verdi.

Gezinomi, yeni kurulacak yatırım bankasına ortak olacak

Gezinomi, toplam sermayesi 300 milyon TL olan, “Q Yatırım Bankası Anonim Şirketi” unvanıyla kurulacak yatırım bankasına, beheri 1,00 TL pahasında, 30.000.000 adet hisseye karşılık gelen 30.000.000,00 TL sermayeyi nakden taahhüt ederek hisse sahibi olunmasına karar verdi. 

Q Yatırım Bankası A.Ş. kuruluş müsaadesi için BDDK’ya müracaat yapılmış olup süreçler devam ediyor. Şirket, taahhüt edilen fiyatın ödemesini şimdi gerçekleştirmediği bilgisini verdi.

Ziraat Portföy İdaresi çıkarılmış sermaye ve kayıtlı sermaye tavanını artırıyor

SPK, Ziraat Portföy İdaresi A.Ş.’nin, 12,5 milyon TL olan çıkarılmış sermayesinin 50 milyon TL’ye ve 12,5 milyon TL olan kayıtlı sermaye tavanının ise 100 milyon TL’ye artırılmasına müsaade verdi.

Martı Otel ve Oylum Sınai’nin bedelli sermaye artırımı SPK tarafından onaylandı

Martı Otel İşletmeleri A.Ş.’nin 120 milyon TL mevcut sermayesinin 600 milyon TL’ye çıkarılması kapsamında 480 milyon TL bedelli sermaye artırımının halka arz yoluyla yapılması SPK tarafından onaylandı.

SPK tarafından onaylanan öteki bir sermaye artırımı Oylum Sınai Yatırımlar A.Ş.’nin 57.382.400 TL fiyatındaki bedelli sermaye artırım talebiydi. Oylum Sınai, halka arz yoluyla 27.617.600 TL mevcut sermayesini 57.382.400 TL fiyatındaki bedelli sermaye artırımıyla 85.000.000 TL’ye çıkarmayı planlıyor.

Egeplast’ın tahsisli hisse satışına onay verildi

Egeplast Ege Plastik Ticaret ve Sanayi A.Ş.’nin 400 milyon TL fiyatındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 20 milyon TL olan çıkarılmış sermayesinin, mevcut ortakların yeni hisse alma hakları büsbütün kısıtlanmak suretiyle, Borsa Toptan Alış Satış Süreçlerine Ait Prosedür çerçevesinde belirlenecek hisse satış fiyatı temel alınmak suretiyle 140 milyon TL satış bedeli karşılığı hesaplanacak nominal meblağda artırılması nedeniyle ihraç edilecek ve Mazhar Kuvvetli Holding A.Ş.’ye tahsisli olarak satılacak hisselere ait ihraç evrakı, SPK tarafından onaylandı.

Konfor Küme, bu yılın ikinci yarısında borsaya açılmayı planlıyor

Dünya gazetesi haberine nazaran Konfor Mobilya, Konfor Yatak, Çetmen ve 2021 sonunda geliştirdiği Cossbed online satış yatak markaların bulunduran Konfor Küme, 2022 yılının ikinci yarısında borsaya açılmayı hedefliyor. Mobilya kümesi, bu yıl borsaya açılırsa mobilya kesiminde borsaya açılan 4’üncü şirket olacak.

Idealist Danışmanlık paylarına önlem getirildi

Volatilite Bazlı Önlem Sistemi (VBTS) kapsamında IDEAS  hisselerine 08.04.2022 tarihli süreçlerden (seans başından) 06.05.2022 tarihli süreçlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacak. İlgili hissede halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında evvelki basamaklarda tanımlanan önlemler de (açığa satış ve kredili süreç yasağı tedbiri) brüt takas önleminin uygulandığı mühlet boyunca devam edecek.

Müellif: Günay Caymaz

Previous Article

Gün Öncesi: toptan satışlar, petrol kuyuları, Kongre tatili

Next Article

Piyasalarda yıl sonu enflasyon ve dolar kuru beklentileri yükseldi

You might be interested in …