Bitcoin (BTC) 12 ve 16 Mayıs tarihleri arasında önemli oranda değer kaybetti. Düşüş hareketi, 17 Mayıs’ın erken saatlerine kadar devam etti ve fiyat, şubat ayından beri ilk kez bu kadar geriledi. Öte yandan 49.000-51.000 dolar aralığındaki direnç bölgesine doğru bir artış gerçekleşmesi bekleniyor.

Bitcoin (BTC), alçalan paralel kanal içinde hareket ediyor ve kanalın destek çizgisinden sıçrama gerçekleştirdi. Dolayısıyla sıçramayla gelen yükseliş hareketinin devam etmesi bekleniyor.

Bitcoin Önemli Ölçüde Değer Kaybetti Bitcoin fiyatı, 12 Mayıs ile 16 Mayıs tarihleri arasında büyük bir düşüş sergiledi. 59.500 dolar seviyesinde bir tepe oluşturan BTC, daha sonra 43.825 dolar seviyesine kadar geriledi ve burada bir dip meydana geldi. Böylece şubat ayından bu yana fiyat, ilk kez bu kadar değer kaybetti.

Şu anda 43.400 dolarda güçlü bir destek bulunuyor ve BTC, bu destek seviyesinin üzerinde hareket ediyor. Destek seviyesi, yatay bir destek bölgesiyle de kesişiyor ve 0,382 fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor. 0,382 fib. düzeltme seviyesi ise kısa vadedeki son yükseliş hareketi esas alınarak hesaplandı.

43.400 dolarda yer alan destek seviyesinden bir kırılım gerçekleşmesi halinde en yakın destek bölgesi ise 36.785 dolarda bulunuyor.

Haftalık grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, düşüşe işaret ediyor. MACD’ye bakıldığında, birkaç kısa ivme çubuğu göze çarpıyor. Stokastik Osilatör’de, Eylül 2019’dan bu yana ilk kez ölüm kesişimi (kırmızı ok) meydana geldi. Ancak RSI, 50 seviyesi üzerinde hareket etmeyi sürdürüyor.

BTC Grafiği (TradingView) Bitcoin Fiyatında Günlük Görünüm Günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, nötr bir görünüm sergiliyor.

RSI ve MACD düşüş kaydediyor. Ayrıca MACD, negatif bölgede yer alıyor. Stokastik Osilatör’de ise ölüm kesişimi meydana geldi. Dolayısıyla günlük grafikte zayıflık işaretleri görülüyor.

Öte yandan RSI’da ve MACD’de pozitif uyumsuzluk bulunuyor. Pozitif uyumsuzluk ise genelde trendin döneceğine dair bir işaret olarak değerlendiriliyor.

BTC Grafiği (TradingView) Ayrıca alçalan bir paralel kanal içinde hareket ediliyor ve fiyat hareketi, düzeltici nitelikte olabilir. 16 Mayıs’ta alçalan paralel kanalın destek çizgisine ulaşan BTC, aşağı sarkan uzun bir fitil oluşturdu ve daha sonra artış kaydetmeye başladı.

Ana direnç bölgesi ise 49.000 dolar ile 51.000 dolar aralığında yer alıyor.

Altı saatlik grafik ölçeğindeki teknik göstergelere bakıldığında, MACD’de ve RSI’da pozitif uyumsuzluk görülüyor. Dolayısıyla BTC’nin bir sıçrama gerçekleştirmesi muhtemel duruyor.

BTC Grafiği (TradingView) Dalga Sayımı Analizi Bitcoin için kısa vadeli dalga sayımı analizi de alçalan paralel kanalın destek çizgisinde sıçrama gerçekleşmesi ve bir dip oluşması ihtimalini destekliyor.

Ayrıca düşüş hareketi, bir zikzak şeklindeki A-B-C düzeltmesi ise A ve C dalgaları yaklaşık olarak 1:1 oranını veriyor. Bu oranın, A-B-C şeklindeki düzeltmelerde yaygın olarak görüldüğü biliniyor.

BTC Grafiği (TradingView) Uzun vadeli dalga sayımı analizine bakıldığında, kanalın içindeki fiyat hareketinin uzun vadeli bir düzeltmenin ilk kısmını (kırmızı) oluşturduğu görülüyor. Düzeltici nitelikteki hareket ise Mart 2020’de başlayan bir yükseliş impulsünün dördüncü dalgası (beyaz) olabilir.

Dolayısıyla BTC, yatay bir seyir izledikten sonra artış kaydetmeye başlayabilir ve yeni bir rekora imza atabilir.

BTC Grafiği (TradingView) Sonuç Bitcoin fiyatı dip seviyeye ulaşmış veya ulaşmak üzere olabilir. Bu hareketi ise kanalın destek çizgisinden bir sıçramanın takip etmesi ve 49.000 dolar ile 51.000 dolar aralığındaki direnç bölgesine doğru artış yaşanması bekleniyor. Ayrıca bu direnç bölgesinden bir çıkış gerçekleşmesi de muhtemel görünüyor.

BeInCrypto’da yayımlanan 14 Mayıs 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Bitcoin Fiyatındaki Uzun Vadeli Düzeltme Nasıl Sonuçlanacak? maddesi ilk BeInCrypto web sitesinde görüldü.

Bu makale ilk olarak www.beincrypto.com.tr üzerinde yaynlanmıştır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz