Bitcoin madencilerinin Mart ayındaki toplam karı açıklandı

Bitcoin madencilerinin 2022 yılı Mart ayındaki toplam geliri 1,21 milyar doların biraz üzerinde oldu.

Bitcoin madencileri için en yüksek aylık gelir, 1,75 milyar doların üzerine çıkan 2021 yılının Mart ayında kaydedilmişti. Lakin o günden bu yana bu düzey hâlâ geçilememiş durumda.

Gelir oranlarına bakıldığında Mart ayında elde edilen 1,21 milyar doların üzerindeki gelirin, yaklaşık 15,26 milyon doları süreç fiyatlarından gelirken, geri kalan kısmı ise ağın blok sübvansiyonlarından geldi.

Bilgiler incelendiğinde Mart ayında, Şubat ayına nazaran toplam gelirde yaklaşık 150 milyon dolarlık bir artış gözlemlenirken, süreç fiyatları gelirlerinde ise yaklaşık 2,34 milyon dolarlık bir artış olduğu görülüyor.

Madenciler geçen yıl gerçekleşen üçüncü halving olayının akabinde şu anda blok başına 6,25 BTC ile ödüllendiriliyor.

Madencilik gelirlerinin son doruğunu geçememesinin sebepleri olarak, Çin tarafından Bitcoin madencilerine yönelik yasaklama kararları, baskılar ve başka ülkelerin kripto paralara olan olumsuz tutumları gösteriliyor.

Madenciler ağır baskılar yüzünden, üretim merkezlerini kapatarak öbür yerleşim yerlerine taşınmaya başlamışlardı. Hatta kimilerinin ülke yetkililerinin baskısı yüzünden operasyonlarına son verdiği de biliniyor.

Yerleşim yeri değiştiren madencilerin ise odak noktaları ortasında ABD, Rusya ve Kazakistan üzere ülkeler yer alıyor. Bunun nedeni ise bu bölgelerdeki elektrik fiyatlarının uygun olması ve yetkililerin bu faaliyetlere Çin üzere olumsuz bakmaması.

Süreç fiyatlarının hissesi

Bitcoin madencilerinin süreç fiyatlarından elde ettikleri hisse incelendiğinde, Şubat ayında yaklaşık %1,16 olan oranın, Mart ayına gelindiğinde %1,27’ye yükseldiği görülüyor.

Bunun yanında Bitcoin’in hash oranı da bir sonraki zorluk ayarlamasına kadar blok üretim oranını süreksiz olarak yavaşlatan Mayıs ayındaki tepesinden bu yana önemli oranda düşmesine karşın, 2021 yılının son aylarından itibaren bu ivmenin üste tırmandığı görülüyor.

Mart ayının son gününe gelindiğinde Bitcoin hash oranının 201,97 EH/s’ye yükseldiği görülüyor.

Son olarak 878 milyar dolar piyasa kıymetine ulaşan Bitcoin, günlük hacimde ise 27 milyar dolar civarında hacim yaratmış durumda.

Bu makale birinci olarak Muhabbit’te yayımlanmıştır

Previous Article

BIST şirketlerinden şimdiki haberler

Next Article

ABD’den Bitcoin madenciliğini teşvik edecek yasa tasarısı

You might be interested in …