Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing – Boeing (NYSE:BA) hisseleri Salı günü %1 artış gösterdi. Morgan Stanley hisse üzerindeki ‘ağırlığını artır’ derecesine yükseltti ve uçak üreticisi, SMBC Aviation’dan 14 sipariş daha kaptı.

StreetInsider’a göre Morgan Stanley analisti Kristine Liwag, Boeing 737 izleyicisinin nisan ayında yurtiçi uçuşlarda önemli artışlar gösterdiğine işaret ederken hisse senedi için 274 dolar hedefini yineledi.

Veriler sadece Boeing için değil, havacılık sektörünün diğer tüketici sektörlerine göre geride kaldığı düşünüldüğünde aynı zamanda havayolu şirketleri için de olumlu bir gelişme.

Delta Air Lines (NYSE:DAL), Southwest Airlines (NYSE:LUV) ve JetBlue Airways (NASDAQ:JBLU) %0,5 ila %1 arasında artış yaşadı. United Airlines (NASDAQ:UAL) %1,4 yükseldi.

ABD’nin İran ile olan nükleer anlaşma görüşmeleri kritik bir aşamaya girerken piyasaya ek ham petrol arzı olasılığı, emtia fiyatlarındaki zayıflığı sürdürüyor.

Boeing için diğer bir pozitif gelişme SMBC Aviation’ın, tek koridorlu 737 MAX jetlerinden 14 tane daha sipariş etmesi oldu. Uçakların uzun süre hizmet verememesine yol açan güvenlik sorunlarını geride bırakan Boeing için bu siparişler, daha çok 737 MAX havalandırmak için güven verici bir gelişme.

21 Mayıs’taki Reuters raporuna göre Boeing, 2022 sonbaharına kadar dar gövdeli uçakların üretimini ayda 42 birime çıkarmak için ön plan hazırladı.

2018-19 yıllarındaki iki kaza, yetkililerin 737 MAX’ın kullanımını durdurma kararı almasına yol açtı. O zaman dar gövdeli uçak piyasasında en çok para kazanan isim Boeing’di. 20 aylık güvenli yasağı, şirketin çözüm üretmesinden sonra kasım ayında kaldırıldı.

Ancak başka bir elektrik sorunu sonrasında uçak üreticisinin, müşteriler verdiği kullanmama tavsiyesi üzerine uçuşlar nisan ayında durduruldu.

Boeing, 100 civarı 737 MAX’ın kullanım dışı olmasına yol açan elektrik sorunu için çok beklediği düzenleyici onayını 13 Mayıs günü aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz