Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Investing.com – BIST 100 endeksi, Mart ayını 2.233 puan ile kapatarak aylık yüzde 14,75 oranında bir yükseliş gördü. 

Borsa İstanbul güne hafif yükselişle başladı

BIST 100 endeksi, Nisan ayının ilk gününe yüzde 0,28 oranında yükselişle 2.238,73 puandan başladı. Sabah seansının ilk dakikalarında dünkü zirve seviyesi doğru bir hamle geldikten sonra endeksin 2.230 puan bandına doğru çekilmeye başladı. 

Borsa İstanbul’da günün ilk saatlerine hareketli başlayan sektörler arasında ulaştırma, yüzde 2’ye varan yükselişle önde gözükürken basit metaller ve telekomünikasyon yüzde 1 yükselişle ortalamanın üzerinde bir değer artışına sahipti. 

Güne satıcılı başlayan sektörlerin başında ise turizm, yüzde 2,5 oranında geriledi. İnşaat, yüzde 1,3 oranında değer düşüklüğüne sahipti ve holding endeksi yüzde 1’e yakın bir düşüşle güne başladı.

Sabah seansında değer artışıyla öne çıkan hisselerin başında bugün de Ulusoy Elektrik İmalat Taahhüt ve Ticaret A.Ş. (ULUSE) tavan fiyatından işlem görerek ilk sırada yer alıyor. Yükselen Çelik A.Ş. (YKSLN) ve Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ASUZU) hisseleri de yüzde 5’in üzerinde değer artışlarıyla ilk sıralarda yer aldı.

Güne değer kaybıyla başlayan hisselerin başında ise şu an taban fiyattan işlem gören Türkiye İş Bankası (ISCTR) (ISKUR) bulunuyor. Altın Yunus Çeşme Turistik Tesisler A.Ş. (AYCES) ve Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (AKFGY) hisseleri de günün ilk saatinde ortalama yüzde 5 oranında değer kayıpları gören hisse senetleri olarak kaydediliyor.

Yazar: Günay Caymaz

Previous Article

Tarım dışı istihdam raporu ışığında dolar yükseldi

Next Article

Kripto piyasalarındaki düzeltmeye karşın Solana pahasını koruyor

You might be interested in …