Borsa İstanbul haftanın birinci gününde nasıl hareket etti?

Investing.com – Borsa İstanbul, gün uzunluğu devam eden alıcı seyirle yükselişine devam etti. Borsa İstanbul, güne 2.264 puandan başladıktan sonra kapanışa yanlışsız 2.300 hududuna kadar yüzde 2 oranında bedel çıkarına sahipti. BIST 100 endeksinde günlük süreç hacminde de bir artış kelam konusuydu ve süreç hacminin 42 milyar TL düzeyine yaklaştığı görüldü.

BIST 100 endeksi, bugün 17 Aralık 2021 tarihinde görülen tarihi tepe 2.406 puandan yüzde 4,75 oranında düşük seyrediyor. 

Borsa İstanbul’da öne çıkan kesimler

BIST 100 endeksi bugün yüzde 2’ye varan kıymet artışı kaydederken kimyasal, petrol, plastik, telekomünikasyon ve sınai endeksi ortalamanın üzerinde yükselişle ön sıralarda yer aldı. 

Yükselen piyasada kapanışa yanlışsız 3 bölümde negatif seyir görülürken toptan satış, perakende kesimi, yüzde 2’ye yakın düşüşle en çok kıymet kaybı gören dal pozisyonunda. Geçen hafta yükseliş kaydeden Leasing, faktöring yüzde 1’e yakın paha kaybı görürken spor endeksi, yüzde 0,6 ve Turizm yüzde 0,1 üzere kısıtlı bir düşüşe sahipti. 

Günün öne çıkan pay senetleri

Ortalama süreç hacmiyle günün en hareketli 3 pay senedi; Akbank T.A.Ş. (AKBNK), Türkiye Garanti Bankası (GARAN) ve Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. (SISE) oldu.

Gün kapanışına yanlışsız Armada Bilgisayar Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ARMDA) payı, bugün tavan fiyattan süreç görürken en çok kazandıran pay senedi oldu. Akabinde İpek Doğal Güç (IPEKE), Aygaz A.Ş. (AYGAZ), Ulusoy Elektrik (ULUSE) ve Dap Gayrimenkul (DAPGM) tavan fiyatına yakın kıymet artışlarıyla en çok kazandıran pay senetleri ortasında birinci sıralarda yer aldı.

Atlantis Yatırım (ATSYH), Karsan Otomotiv (KARSN), Eminiş Ambalaj (EMNIS), Mazhar Kuvvetli Holding (MZHLD) ve Papilon Savunma (PAPIL) ise en çok kıymet kaybeden pay senetlerinin başında yer aldı.

Müellif: Günay Caymaz

Previous Article

Yüksek enflasyon Türkiye’deki yatırımcıları kripto paralara yöneltiyor

Next Article

Türkiye piyasaları kapanışta yükseldi; BİST 100 2,65% kıymet kazandı

You might be interested in …