Borsa İstanbul haftanın birinci gününde nasıl hareket etti?

Investing.com – Borsa İstanbul, gün uzunluğu devam eden alıcı seyirle yükselişine devam etti. Borsa İstanbul, güne 2.264 puandan başladıktan sonra kapanışa yanlışsız 2.300 hududuna kadar yüzde 2 oranında paha çıkarına sahipti. BIST 100 endeksinde günlük süreç hacminde de bir artış kelam konusuydu ve süreç hacminin 42 milyar TL düzeyine yaklaştığı görüldü.

BIST 100 endeksi, bugün 17 Aralık 2021 tarihinde görülen tarihi tepe 2.406 puandan yüzde 4,75 oranında düşük seyrediyor. 

Borsa İstanbul’da öne çıkan kesimler

BIST 100 endeksi bugün yüzde 2’ye varan bedel artışı kaydederken kimyasal, petrol ve plastik, telekomünikasyon ve sınai endeksi ortalamanın üzerinde yükselişle ön sıralarda yer aldı. 

Yükselen piyasada kapanışa yanlışsız 3 bölümde negatif seyir görülürken Toptan satış ve perakende bölümü, yüzde 2’ye yakın düşüşle en çok bedel kaybı gören kesim pozisyonunda. Geçen hafta yükseliş kaydeden Leasing ve faktöring yüzde 1’e yakın kıymet kaybı görürken Spor endeksi, yüzde 0,6 ve Turizm yüzde 0,1 üzere kısıtlı bir düşüşe sahipti. 

Günün öne çıkan pay senetleri

Ortalama süreç hacmiyle günün en hareketli 3 pay senedi; Akbank T.A.Ş. (IS:AKBNK), Türkiye Garanti Bankası (IS:GARAN) ve Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. (SISE (IS:SISE)) oldu.

Gün kapanışına hakikat Armada Bilgisayar (IS:ARMDA) Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ARMDA) payı, bugün tavan fiyattan süreç görürken en çok kazandıran pay senedi oldu. Akabinde İpek Doğal Güç (IS:IPEKE), Aygaz A.Ş. (AYGAZ (IS:AYGAZ)), Ulusoy Elektrik (ULUSE) ve Dap Gayrimenkul (DAPGM) tavan fiyatına yakın kıymet artışlarıyla en çok kazandıran pay senetleri ortasında birinci sıralarda yer aldı.

Atlantis Yatırım (ATSYH), Karsan Otomotiv (IS:KARSN), Eminiş Ambalaj (EMNIS), Mazhar Güçlü Holding (MZHLD) ve Papilon Savunma (PAPIL) ise en çok bedel kaybeden pay senetlerinin başında yer aldı.

Muharrir: Günay Caymaz

Previous Article

Kripto para dalında bugün öne çıkan haberler

Next Article

Yüksek enflasyon Türkiye’deki yatırımcıları kripto paralara yöneltiyor

You might be interested in …