Borsa İstanbul haftaya nasıl başladı?

Investing.com – Borsa İstanbul’da geçen hafta yükseliş eğilimini devam ederken BIST 100 endeksi haftalık bazda yüzde 3,5 oranında kıymet çıkarı görerek haftayı 2.250 puan düzeyinin üzerinde kapattı. 

Borsa İstanbul haftaya yükselişle başladı

BIST 100 endeksi, gün açılışında yüzde 0,57 oranında yükselişle haftaya 2.264,47 puandan başladı. Sabah seansının birinci saatinde alıcılı seyri devam ederken endeks, 2.270 puan düzeyinin üzerini test etti.

Yeni haftanın birinci saatlerinde metal eserleri ve makineler, güne yüzde 2’ye yakın paha artışıyla önde başlarken kimyasal, petrol ve plastik, yiyecek ve içecek, odun kağıt ve baskı, yüzde 1’in üzerinde paha artışıyla güne başlayan dallardı. 

Holding endeksi yüzde 1,24 oranında kıymet artışı görürken bankalar olumlu başlayan güne holding endekslerinin altında 0,7 oranında kıymet artışıyla başladı.

Birden fazla endekse, haftaya müspet ivmeyle başlarken toptan satış ve perakende ile spor endekslerinin düşük ölçülü düşüşleri kelam konusuydu. 

Sabah seansında öne çıkan pay senetleri

Borsa İstanbul’un birinci saatlerinde Ulusoy Elektrik (ULUSE), güne tavan fiyatına yakın yükselişle başlarken bugün de en çok kazandıran pay senedi olarak dikkat çekiyor. Başka yandan bugün borsada süreç görmeye başlayan LDR Turizm payları de tavan fiyatına yakın fiyattan el değiştirirken Borsa İstanbul’daki birinci gününe yükselişle başladı. Gersan (IS:GEREL) Elektrik Ticaret ve Sanayi A.Ş. (GEREL) paylarının de gün başlangıcında en çok yükselen birinci 3 ortasına girdiği görülüyor. 

Borsa İstanbul geneline bakıldığında şu an Orma Orman Mahsulleri İntegre Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ORMA) paylarının yüzde 8’in üzerinde bedel kaybıyla birinci sırada yer aldığı görülüyor. Akabinde Baştaş Başşehir Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BASCM) ve Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (CIMSA (IS:CIMSA)) an prestijiyle yüzde 3,5 ortalama paha kaybıyla güne düşüşle başlayan payların başında geldi.

Muharrir: Günay Caymaz

Previous Article

Citi, Metaverse iktisadı için 2030 yılına kadar önemli bir büyüme iddia ediyor

Next Article

Borsa İstanbul haftaya nasıl başladı?

You might be interested in …