Borsa İstanbul haftaya nasıl başladı?

Investing.com – Borsa İstanbul’da geçen hafta yükseliş eğilimini devam ederken BIST 100 endeksi haftalık bazda yüzde 3,5 oranında bedel karı görerek haftayı 2.250 puan düzeyinin üzerinde kapattı. 

Borsa İstanbul haftaya yükselişle başladı

BIST 100 endeksi, gün açılışında yüzde 0,57 oranında yükselişle haftaya 2.264,47 puandan başladı. Sabah seansının birinci saatinde alıcılı seyri devam ederken endeks, 2.270 puan düzeyinin üzerini test etti.

Yeni haftanın birinci saatlerinde metal eserleri, makineler, güne yüzde 2’ye yakın paha artışıyla önde başlarken kimyasal, petrol, plastik, yiyecek, içecek, odun kağıt, baskı, yüzde 1’in üzerinde paha artışıyla güne başlayan dallardı. 

Holding endeksi yüzde 1,24 oranında kıymet artışı görürken bankalar müspet başlayan güne holding endekslerinin altında 0,7 oranında bedel artışıyla başladı.

Birden fazla endekse, haftaya olumlu ivmeyle başlarken toptan satış, perakende ile spor endekslerinin düşük ölçülü düşüşleri kelam konusuydu. 

Sabah seansında öne çıkan pay senetleri

Borsa İstanbul’un birinci saatlerinde Ulusoy Elektrik (ULUSE), güne tavan fiyatına yakın yükselişle başlarken bugün de en çok kazandıran pay senedi olarak dikkat çekiyor. Öteki yandan bugün borsada süreç görmeye başlayan LDR Turizm payları de tavan fiyatına yakın fiyattan el değiştirirken Borsa İstanbul’daki birinci gününe yükselişle başladı. Gersan Elektrik Ticaret ve Sanayi A.Ş. (GEREL) paylarının de gün başlangıcında en çok yükselen birinci 3 ortasına girdiği görülüyor. 

Borsa İstanbul geneline bakıldığında şu an Orma Orman Mahsulleri İntegre Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ORMA) paylarının yüzde 8’in üzerinde kıymet kaybıyla birinci sırada yer aldığı görülüyor. Akabinde Baştaş Başşehir Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BASCM) ve Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (CIMSA) an prestijiyle yüzde 3,5 ortalama paha kaybıyla güne düşüşle başlayan payların başında geldi.

Muharrir: Günay Caymaz

Previous Article

Borsa İstanbul haftaya nasıl başladı?

Next Article

Bir birinci: Avustralya’da kripto para ile yakıt alma devri başlıyor

You might be interested in …