Borsa İstanbul’da gün kapanışı: BIST 100 endeksinde yükseliş devam ediyor

Investing.com – Borsa İstanbul Nisan ayı yükselişine bugün de devam etti. BIST 100 endeksi, kapanışa yanlışsız yüzde 1 oranında paha artışıyla 2.340 puan bandına yanlışsız hareket ediyordu. BIST 100 endeksi için 2.407 puanlık tepe düzeyi yakından takip edilirken endeksin şu an bu düzeyden yüzde 2,7 oranında uzakta olduğu görülüyor. Öteki yandan BIST 100 endeksi, bu hafta en yüksek gün kapanış fiyatıyla devam ediyor.

Günün öne çıkan bölümleri

Borsa İstanbul’da kapanışa gerçek alımlarda artış kaydedilirken son saate girildiğinde ulaştırma endeksine dahil paylar, ortalama yüzde 3’e yakın paha artışıyla birinci sırada yer alıyordu. 

İnşaat, elektrik, metal eserleri ve turizm bölümü de an prestijiyle yüzde 2’nin üzerinde bedel artışı gören dallar ortasındaydı. Akşam saatlerine gerçek negatif seyreden endeks bulunmazken Kobi, leasing, faktöring ile bilgi teknolojileri, bugünkü yükselişte sakin kalan kesimler ortasındaydı.

Günün en etkin payları

Bugün ortalama süreç hacmiyle en faal 3 pay senedi, Türkiye Garanti Bankası (GARAN), Akbank T.A.Ş (AKBNK) ve Kardemir D (KRDMD) olarak sıralanıyor.

Kıymet artışıyla öne çıkan pay senetleri ortasında bugün Ulusoy Elektrik (ULUSE), Armada Bilgisayar (ARMDA) ve Idealist Danışmanlık A.Ş. (IDEAS) payları tavan fiyatından süreç görerek en çok kazandıran hisseler oldu. 

Gün kapanışına gerçek CEO Event Medya A.Ş. (CEOEM) yüzde 9,5 kıymet düşüklüğüyle 11,93 TL’den el değiştirirken en çok kaybettiren pozisyonunda bulunuyordu. Bu hafta borsa süreç görmeye başlayan Önder Turizm, bugün yüzde 8’e yakın paha kaybına sahip ve Kent Besin (KENT) yüzde 7 düzeyinde kıymet kaybıyla en çok bedel kaybeden payların birinci sıralarında yer alıyor.

Muharrir: Günay Caymaz

Previous Article

ABD ve Avrupa’da hizmet kesimi Mart ayında sanayi dalına nazaran güçlü kaldı

Next Article

Türkiye piyasaları kapanışta yükseldi; BİST 100 0,64% bedel kazandı

You might be interested in …

BIST şirketlerinden yeni haberler

Investing.com – Borsa İstanbul’da süreç gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere nazaran hazırladığımız aktüel şirket haberleri özetimize …