Borsa İstanbul’da gün kapanışı: En çok kazandıran ve kaybettiren pay senetleri

Investing.com – BIST 100 endeksi, güne alıcılı başladıktan sonra gün içi işlemlerde 2.226 – 2.245 puan aralığında hareket etti. Ayın son gününü 2.200 puan üzerinde kapatmaya hazırlanan endeks, böylece Şubat ayındaki yüzde 2,85’lik gerilemeden sonra Mart ayını yüzde 15’e yakın yükselişle kapatmaya hazırlanıyor. 

BIST 100 endeksinde kapanışa doğru günlük işlem hacmi, 27,7 milyar TL seviyesinde bulunuyordu.

Borsa İstanbul’da bugün Turizm hisseleri yükselişe geçti

Sektör endeksleri arasında bugün turizm, yüzde 5,5’a varan yükselişle ilk sırada yer alıyor. Turizm, Mart ayının ikinci yarısından bu yana düşüş eğilimindeyken ayın son günü bir toparlanma belirtisi gösterdi. 

Leasing ve faktöring, güne pozitif başlayan sektör olurken kapanışta da yüzde 3’ü bulan değer artışını devam ettirerek günü artıda kapatmaya hazırlanıyor. 

Bilgi teknolojileri, kimyasal, petrol ve plastik ile elektrik sektörleri de yüzde 1’in üzerinde bir ortalama değer artışı görüyorlar.

Günün değer kaybı gören sektörleri arasında metal harici mineral ürünleri yüzde 2’ye yakın, toptan satış ve perakende yüzde 1 seviyesinde düşüşle ilk iki sırayı oluşturdu. Bu iki sektörün ardından gelen bankalar endeksi de yüzde 0,5 oranında ortalama bir düşüşe sahip.

Günün en çok kazandıran ve kaybettiren hisseleri

Borsa İstanbul’da yüksek işlem hacmiyle günün en aktif hisse senetlerinin başında Türkiye Garanti Bankası (IS:GARAN) bulunurken bu hisseyi Karsan (IS:KARSN) Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KARSN) ve Kardemir (IS:KRDMD) Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. D (KRDMD) hisseleri takip etti.

En çok kazandıran hisse senetlerinin başında tavan fiyatından işlem gören 5 hisse senedi bulunuyordu. Bunlar; Türker Proje Gayrimenkul ve Yatırım Geliştirme A.Ş. (TURGG), Altın Yunus Çeşme Turistik Tesisler A.Ş. (AYCES), Ulusoy Elektrik İmalat Taahhüt ve Ticaret A.Ş. (ULUSE), Penta Teknoloji Ürünleri Dağıtım Ticaret A.Ş. (PENTA) ve Marmaris Altınyunus Turistik Tesisleri A.Ş. (MAALT) hisseleriydi.

Diğer yandan en çok kaybettiren hisse senetlerinin başında Türkiye İş Bankası (IS:ISCTR) (ISKUR), CEO Event Medya A.Ş. (CEOEM), Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (AKFGY), SAN-EL Mühendislik Elektrik Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş. (SANEL) ve Gezinomi Seyahat Turizm Ticaret AS (GZNMI) bulunuyordu.

Yazar: Günay Caymaz

Previous Article

Kripto para kesiminde öne çıkan altcoin haberleri

Next Article

Türkiye piyasaları kapanışta yükseldi; BİST 100 0,14% paha kazandı

You might be interested in …