Borsa İstanbul’da gün kapanışı: En çok kazandıran ve kaybettiren pay senetleri

Investing.com – Borsa İstanbul, günün büyük çoğunluğunda alıcılı hareket ederek yükselişini sürdürdü. BIST 100 endeksi, güne 2.200 puan üzerinde başladıktan sonra 2.233 puana kadar yükseldi. Kapanışa doğru ise endeks, 2.225 puan seviyesinde denge bulmaya çalışıyordu. Endekste günlük işlem hacmi ise 29,25 milyar TL seviyesinde bulunuyor.

BIST 100 endeksi, bugün yüzde 1’e yakın değer artışıyla ilerlerken leasing ve faktöring endeksinin bugün yüzde 4’ü aşan yükselişiyle pozitif ayrıştığı görüldü. Kapanışa doğru ortalamanın üzerinde değer artışı gören diğer sektörler ise yüzde 1,7 oranında ortalama değer artışı gören likit banka ve spor endeksi oldu. Bankalar ise bugün yüzde 1,3 oranında yükseldi. 

Turizm, inşaat ve bilgi teknolojileri, en çok düşen sektörler olarak günü ekside kapatmaya hazırlanıyordu. 

Borsa İstanbul’da günün en aktif hisse senetleri

İşlem hacimlerine göre bakıldığında bugün Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKBNK)), Türkiye Garanti Bankası (GARAN) ve Türk Hava Yolları (THYAO) en aktif hisse senetleri oldular. 

Gün kapanışına doğru günün en çok kazandıran hisse senetlerinin başında Ulusoy Elektrik İmalat Taahhüt ve Ticaret A.Ş. (ULUSE), İş Finansal Kiralama A.Ş. (ISFIN)) ve Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. (KLNMA) bulunuyordu. 

Deniz Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (DZGYO), Uzertaş Boya Sanayi Ticaret ve Yatırım A.Ş. (UZERB), Kent Gıda (IS:KENT) Maddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KENT), CEO Event Medya A.Ş. (CEOEM) ve Karel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KAREL)) kapanışa doğru taban fiyatlarından işlem görürken günün en çok kaybettiren hisse senetleri olarak devam ediyordu.

Yazar: Günay Caymaz

Previous Article

Kripto para kesiminde günün kıymetli gelişmeleri

Next Article

Türkiye piyasaları kapanışta yükseldi; BİST 100 1,07% bedel kazandı

You might be interested in …

Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Investing.com – Borsa İstanbul, son günlerdeki düşüş yönlü yatay seyrini dünkü talep artışıyla yukarı yönlü olarak bozdu. BIST 100 endeksi, 4 gün …