Borsa İstanbul’da gün kapanışı: En çok yükselen ve düşen pay senetleri

Investing.com – Borsa İstanbul, sabah saatlerinde görülen üst istikametli ivmesini kaybettikten sonra gün uzunluğu düşüş seyrini sürdürdü. 

BIST 100 endeksi, sabah saatlerinde 2.350 puana hakikat yöneldikten sonra gün uzunluğu devam eden satışlarla 2.300 puan hududuna kadar geriledi. Kapanışa gerçek endeks yüzde 0,5 oranında düşüşle 2.315 puandan süreç görüyordu.

Borsa İstanbul’da günün öne çıkan kesimleri

Bugünkü süreçlerde kimyasal, petrol ve plastik, odun, kağıt ve baskı ile gayrimenkul yatırımlar, ortalamanın üzerinde kıymet artışıyla en çok kazanan kesimler oldu. 

Kolay metaller ve inşaat bölümüne dahil pay senetleri ise gün kapanışına gerçek ortalama yüzde 2’ye yakın paha kayıplarıyla en çok kaybedilen bölümlerdi. 

Günün en faal pay senetleri

Bugün en yüksek süreç hacmine sahip Petkim Petrokimya Holding A.Ş. (IS:PETKM), Türkiye Garanti Bankası (IS:GARAN) ve Türk Hava Yolları (IS:THYAO) en etkin birinci 3 pay senedi olarak kaydedildi. 

Borsa İstanbul’da kapanışa hakikat en çok bedel çıkarına sahip pay senetlerinin başında Konya Kağıt (KONKA), Doğuş Otomotiv (DOAS (IS:DOAS)), Panora Gayrimenkul (PAGYO), Armada Bilgisayar (IS:ARMDA) ve Ulusoy Elektrik (ULUSE) tavan fiyatlarına yakın yükselişle en çok kazandıran pay senetleriydi. 

Boğaziçi Beton (BOBET) bugün taban fiyattan süreç görürken en çok kaybettiren pay senedi olurken akabinde Gezinomi Seyahat (GZNMI) yüzde 9,5 düzeyinde düşüş ve LDR Turizm (LIDER) yüzde 7’ye yakın bedel kaybıyla en çok kaybettiren payların başında yer alıyordu.

Müellif: Günay Caymaz

Previous Article

Kripto para dalında günün öne çıkan haberleri

Next Article

Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyon ve iktisada dair açıklama yaptı

You might be interested in …