Investing.com – Borsa İstanbul sabah saatlerinde gelen alımlar yükseliş gördükten sonra öğlenden sonraki süreçlerde yatay bir görünüme sahipti. BIST 100 endeksi, güne 2.345 puandan başladıktan sonra 2.385 puana kadar yükseldi.

BIST 100 endeksi, kapanışa hakikat 2.380 puanın üzerindeki pozisyonuyla bu hafta yüzde 6’ya yakın bir kıymet artışına sahip ve Borsa İstanbul, arka arda 6. haftasını da artıda kapatmaya hazırlanıyor. Endeks, yükseliş performansıyla 17 Aralık 2021 tarihinde görülen 2.406 puan tepesinden yalnızca yüzde 1,1 oranında uzakta.

Haftanın son iş gününde bankalar yükselişi tetikleyen lokomotif kesim olmaya devam ediyor. Bugün bankalar endeksi, yüzde 4,5’a yakın kıymet artışıyla öne çıkan dal oldu. Leasing ve faktöring, elektrik ve teknoloji endeksleri de yüzde 3’ün üzerinde kıymet artışları gören öbür dal endeksleriydi.

Turizm, yiyecek ve içecek ile bilgi teknolojileri, bugün yükselen piyasada düşük de olsa bedel kaybı gören bölümler oldu.

Günün en faal pay senetleri

Borsa İstanbul’da yüksek süreç hacmiyle günün en etkin pay senetlerinin başında Türkiye Garanti Bankası (IS:GARAN), Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKBNK (IS:YKBNK)) ve Karsan (IS:KARSN) Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KARSN) bulunuyor.

Kıymet artışıyla bugün en çok kazandıran pay senetlerinin başında tavan fiyatından süreç görerek 41 TL’ye yükselen Gezinomi Seyahat Turizm Ticaret A.Ş. (GZNMI) bulunuyor.

Mazhar Güçlü Holding (MZHLD), İhlas Haber Ajansı (IHAAS), Egeplast (EPLAS) ve Sumaş Yapay Tahta ve Mobilya (SUMAS) en çok kazandıran öteki pay senetleri oldu.

Martı Otel İşletmeleri A.Ş. (MARTI), yüzde 10’a yakın kıymet kaybıyla en çok kaybettiren pay senedi olurken Senkron Güvenlik ve Bağlantı Sistemleri A.Ş. (SNKRN), Derimod Konfeksiyon Ayakkabı Deri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (DERIM) ve Ulusoy Elektrik İmalat Taahhüt ve Ticaret A.Ş. (ULUSE) yüzde 5’in üzerinde paha kaybına sahipti.

Muharrir: Günay Caymaz