Borsa İstanbul’da hafta kapanışı: Öne çıkan pay senetleri

Investing.com – Borsa İstanbul, haftanın son gününde alıcı ağırlık bir seyre sahipti. BIST 100 endeksi, sabahın ilk saatlerinde 2.230 puan seviyesine geriledikten sonra gelen alımlarla 2.250 puan bandına kadar yükseldi. Kapanışa doğru endekste yüzde 1’e yakın yükseliş söz konusu olurken günlük işlem hacmi düne göre yükselerek 34,7 milyar TL olarak devam ediyordu. 

Borsa İstanbul’da hafta kapanışında Leasing ve faktöring, yüzde 4’ün üzerinde değer artışıyla en çok değer artışı gören sektör konumunda bulunuyor. Kimyasal, petrol ve plastik ile basit metaller endeksine dahil hisseler de ortalama yüzde 2 civarında değer artışıyla ilk sıralarda yer aldı. 

Gün kapanışına doğru değer kaybına sahip sektörlerin başında turizm yer alıyordu. Bilgi teknolojileri ve telekomünikasyon endeksleri de kısmi kayıplarıyla düşüş gören sektörler oldu. 

Günün öne çıkan hisse senetleri

Bugün günlük işlem hacimleriyle en aktif 3 hisse senedi, Türkiye Garanti Bankası (IS:GARAN), Akbank T.A.Ş (IS:AKBNK) ve Petkim Petrokimya Holding A.Ş. (IS:PETKM) oldu. GARAN hisseleri, şu an yüzde 2,4 oranında yükselişle 12,5 TL’den el değiştirirken AKBNK, yüzde 0,83 oranında değer artışıyla 7,32 TL ve PETKM hisseleri de yüzde 4,1 oranında artışla 9,4 TL’de bulunuyordu.

Haftanın kapanış gününde Borsa İstanbul genelinde en çok değer kazanan hisselerin başında güne tavan fiyatta başlayan Ulusoy Elektrik (ULUSE) geliyor. Ardından Dap Gayrimenkul Geliştirme AS (DAPGM) ve Milpa Ticari ve Sınai Ürünler Pazarlama Sanayi ve Ticaret A.Ş. (MIPAZ) yükselişleriyle öne çıkan hisseler arasında.

Günün en çok kaybettiren hisse senetlerinin başında ise şu an taban fiyatta bulunan Türkiye İş Bankası (IS:ISCTR) (ISKUR) ile Penta Teknoloji Ürünleri Dağıtım Ticaret A.Ş. (PENTA) ve İttifak Holding A.Ş. (IS:ITTFH) bulunuyor.

Yazar: Günay Caymaz

 

Previous Article

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Ülkemizi, dünyayı gezmek için koşulları zorlayın”

Next Article

Türkiye piyasaları kapanışta yükseldi; BİST 100 0,82% paha kazandı

You might be interested in …

BIST şirketlerinden yeni haberler

Investing.com – Borsa İstanbul’da süreç gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere nazaran hazırladığımız aktüel şirket haberleri özetimize …