Investing.com – Dün günü %2,14 yükselişle 1.374 puandan kapatan BİST 100 bugün güne %0,62 yükselişle 1.382 puandan başladı ve seansın ilk saatinde 1.392 puana çıkarak geçen haftanın kayıplarını sildi.

Dünya borsalarındaki yükselişe yurt içinin de katılmasıyla dün endekslerde de son günlerin en iyi performansı yaşandı, özellikle BİST Turizm, BİST Yiyecek & İçecek ve BİST Leasing ve Faktöring yükselişe öncülük etti.

Yurt içinde 17 günlük kapanma kararının alınması piyasalarda olumlu fiyatlandı, kapanma öncesi bu ihtimal geçen hafta büyük oranda fiyatlanmıştı ve kapanmanın ardından normalleşmeye geçişin olumlu etkileri fiyatlamalarda kendini gösterirken bunu en çok turizm tarafında görüyoruz. Endeks bugün %7 yükselişle liderlik etmeye devam ediyor. Bugün BİST Yiyecek & İçecek tarafında da yükseliş var, endeks, 17 günlük kapanma sürecindeki talebi fiyatlıyor.

Dün gün içinde gerileyen ancak günü sınırlı yükselişle kapatan BİST Bankalar bugün de 1.100 puan altında işlem görüyor. Endekste yabancı isteksizliğinin etkisiyle zayıf seyir bu hafta da devam ediyor.

Geçen hafta negatif ayrışan borsa, bu hafta aradaki farkı kapatmaya çalışıyor ve seansın ilk saatindeki fiyatlamalar da pozitif. Endekste 1.400 ve 1.430 puan direnç olarak izlenirken 1.370 puan ise bugün gün içi destek olarak takip ediliyor.

Seansın ilk saatinde öne çıkan hisselerin başında Denge Yatırım Holding A.Ş. DENGE, Ekiz Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKIZ ve Sekuro Plastik Ambalaj Sanayi A.Ş. SEKUR gelirken Beşiktaş Futbol Yatırımlari Sanayi ve Ticaret A.Ş. BJKAS, Atlas Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı A.Ş. ATLAS ve Desa Deri Sanayi ve Ticaret A.Ş. DESA ise düşüşte.

Yazar: Deniz Engin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz