Investing.com – Dün günü %0,44 yükselişle 1.461 puandan kapatan BİST 100, hafta ortasına 1.465 puandan başladı. Seansın ilk yarısında en yüksek 1.467 puanı gören endeks iki ayın en yüksek seviyesinde işlem görmeye devam ediyor.

Küresel piyasalarda risk iştahının yüksek olmasından destek alan yurt içi borsa, zayıf Çin verileri ve salgındaki vaka artışının satış getirmesine karşın pozitif ayrışan endeksler arasında yer aldı ve endeksin bugünkü kaybı da sınırlı. Özellikle gün günün sonlarına doğru BİST Bankaların kayıplarını silmesi ve günü yükselişle tamamlaması borsayı güçlendiriyor.

Bankacılık endeksi bugün 1.326 puana çıkarak 22 Mart sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Aylık bazda %8,5 primlenen endeksin bileşenlerinden bugün en iyi performansı Türkiye Halk Bankası HALKB gösteriyor. Yıllık bazda %12’ye yakın değer kaybeden hisse bu ay %7’ye yakın primli işlem görüyor.

Günün ilk yarısında en iyi performansı gösteren endeksler BIST İnşaat, BİST Tekstil & Deri, BİST Toptan Satış & Perakende Ticaret ve BİST Yiyecek & İçecek gelirken BİST Metal Ürünleri & Makineler ve BİST Basit Metaller %1 üzeri kayıpla düşüşe öncülük ediyor.

Hisse bazında bugün en iyi performansı Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. AGYO, Marka Yatırım Holding A.Ş. MARKA, Dagi Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş. DAGI, Serve Kırtasiye Sanayi ve Ticaret A.Ş. SERVE ve Selva Gida Sanayi AS SELVA gösterirken Kütahya Porselen Sanayi A.Ş. KUTPO, Prizma Pres Matbaacilik Yayıncılık Sanayi ve Ticaret A.Ş. PRZMA, Viking Kağıt ve Seluloz A.Ş. VKING ise en çok düşen hisseler olarak işlem görüyor.

Haftanın ilk yarısında ise Baskent Dogalgaz Dagitim Gayrimenkul Yatirim Ortakligi AS BASGZ, Penta Teknoloji Urunleri Dagitim Ticaret AS PENTA, İzmir Fırça Sanayi ve Ticaret A.Ş. IZFAS en iyiler olurken İdealist Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. IDGYO, Idealist Danışmanlık A.Ş. IDEAS ve Edip Gayrimenkul Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş. EDIP en çok düşen hisseler.

Yazar: Deniz Engin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz