Investing.com –  Geçtiğimiz hafta 1.462 puana çıkarak Mart ayındaki sert kayıp sonrası en yüksek seviyeyi gören BİST 100, ABD’de enflasyon fiyatlamasının borsalarda satış yaratması nedeniyle haftayı sınırlı düşüşle kapattı. Yeni haftaya iyi başlayan endeks bugün günün ilk yarısında 1.465 puana çıkarak 22 Mart sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Sene başı kaybını %1’e düşüren endekste 1.470 puan direncinin aşılması durumunda alımların güçlenmesi bekleniyor, fakat küresel gelişmeler belirleyici olacaktır.

ABD’de enflasyonun yükselmesiyle Fed’in sıkı para politikası ön görüsünün daha erken olacağı beklentisi veriler pozitif geldikçe artıyor ve olumlu verilerin ardından da yeniden tahvil faizindeki yükseliş endeksleri zayıflatıyor. Bu hafta risk iştahının yüksek olması ve dolardaki zayıflık GOP’ları desteklerken yurt içi endekslerde de görünüm pozitif.

Bu ay %7 primlenen BİST Bankalar bugün 1.182 puana çıktı. Endekste 1.400 puan altı zayıf bölge olurken kademeli toparlanma için ilk olarak 1.200 puan üzerinde tutunma gerekiyor. Sene başı kaybını %30’dan %24’e düşüren endeks henüz istenen seviyelerin çok altında.

Bugün borsada endeksler bazında karışık seyir var, XBANK yükselişe öncülük ederken BİST Leasing ve Faktöring, BİST Metal Ürünleri & Makineler ve BİST Holding & Yatırımlar tarafında da yükseliş var. BİST Turizm, BİST Spor ve BİST Ulaştırma ise bugün en çok düşen endeksler.

En çok yükselen ilk 5 hisse

  • Naturelgaz Sanayi ve Ticaret AS NTGAZ, son haftaları sert düşüşle geçiren hisse bugün yükselişte.
  • İşbir Holding A.Ş. ISBIR, Nisan ayının son haftasında yükselişe geçen hissenin Mayıs ayı getirisi %25.
  • Yibitaş Yozgat İşçi Birliği İnşaat Malzemeleri Ticaret ve Sanayi A.Ş. YBTAS, 2 Nisan sonrası en iyi seviyeyi gören hissenin bu ayki getirisi %14.
  • Edip Gayrimenkul Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş. EDIP, iki haftalık düşüşün ardından bu hafta biraz toparlayan hissenin Mayıs getirisi %7.
  • Jantsa Jant Sanayi ve Ticaret A.Ş. JANTS, Nisan’da zirveyi görmesinin ardın düşen hisse, bugün yükselişte fakat Mayıs ayı kaybı %15.

En çok düşen ilk 5 hisse

  • MMC Sanayi ve Ticari Yatırımlar A.Ş. MMCAS, tekrar Şubat seviyesine çıkan hisse bugün gerilese de aylık olarak %2 primli.
  • İhlas Gazetecilik A.Ş. IHGZT, Ekim ayındaki zirve sonrası düşmeye devam eden hissenin Mayıs getirisi de %1’in altına düştü.
  • Yaprak Süt ve Besi Çiftlikleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. YAPRK, hisse bu ay %3 düşüşte.
  • Beşiktaş Futbol Yatırımlari Sanayi ve Ticaret A.Ş. BJKAS, hissenin bu ayki kazancı %1’in altına indi.
  • Merit Turizm Yatırım ve İşletme A.Ş. MERIT, Nisan ayı sonunda başlayan toparlanma bu haftaki düşüşle %1’in altına indi.

Son saat itibarıyla borsada toplam işlem hacmi 13 milyar.

Yazar: Deniz Engin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz