Investing.com – Son 24 saatte değerini %1,74 artıran kripto para piyasası, Nisan ayındaki çöküşten bu yana ilk defa 2 trilyon doları devirdi. 3.200 doların üzerindeki seyrini sürdüren Ethereum’da ise borsa hacimleri dikkat çeken bir tablo çiziyor. Borsalarda tutulan ETH miktarı son iki yılın en düşük seviyesine geriledi.

Son haftalarda kripto para piyasasının toparlanmasına büyük bir katkı veren Ethereum’da Blockchain verileri oldukça pozitif sinyaller veriyor. Glassnode tarafından sağlanan dataya göre ETH yatırımcıları ellerinde tuttukları miktarı her geçen gün artırıyor. Ayrıca yatırımcılar, varlıklarını borsalar yerine ellerinde tutmayı tercih etmeye başladı.

Glassnode’un aktardığına göre borsalardaki Ethereum miktarı 15.302.112,346’ya düşerek son iki yılın en düşük seviyesine indi. Bu sayı dolaşımdaki miktarın yüzde 13’üne denk geliyor.

Bu veri nasıl yorumlanmalı?

Analistler, borsalardan çok miktarda Ethereum çıkarılmasını, yatırımcıların aktif ticaretten HODL’a* geçmesi şeklinde yorumluyor.

HODL etmek, yatırımcıların o varlığa uzun vadede güven beslemeye başladığını gösteriyor. Bu da ETH için uzun vadeli bir yükseliş işareti olarak nitelendiriliyor. Ancak elbette tüm manzaranın hızla tersine dönebileceği ve hiçbir verinin tek başına yükseliş/düşüş habercisi olmayacağı unutulmamalı.

Ethereum satın alan yatırımcıların profillerine bakıldığında, hem küçük hem de büyük yatırımcıların kripto para birimine ilgi gösterdiği görülebiliyor. Ağdaki yeni adres sayısı 7 günlük ortalamada ayın en yüksek seviyesine ulaşırken en az 1 ETH tutan adres sayısı da 1 milyon 300 bine yaklaşmış vaziyette.

10 üzerinde ETH tutan cüzdan sayısı 273.302 ile son 4 ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, 32 üzeri ETH tutan cüzdanlarda bu sayı 107.923 ile son 1 ayın zirvesini temsil ediyor.

*HODL, kripto para piyasasında bir varlığı “tutmak” (saklamak) anlamına geliyor. Esasen İngilizce “hold”  kelimesinin yanlış yazımından doğan bu kelime, zamanla bu şekilde kalarak piyasaya özgü bir terim haline geldi.

Yazar: Özgün Çağlar Deniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz