Borsalardan 4,3 milyar dolarlık Bitcoin çekildi

Glassnode tarafından sağlanan datalara nazaran, yatırımcılar tarafından borsalardan büyük ölçüde Bitcoin çekiliyor.

2021’in sonlarından itibaren yatırımcılar, merkezi borsalara inancın değerli ölçüde düşmesi ve piyasanın yavaş yavaş birikim kademesine girmesi nedeniyle faal olarak borsalardan yatırımlarını uzaklaştırmaya başladılar.

Kasım ayının başında, Bitcoin tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştığından beri kıymetinin neredeyse %40’ını kaybetti. Büyük Bitcoin yatırımcıları, merkezi borsalarda yeni varlıklar satın alarak ve onları gözetimsiz cüzdanlarına taşıyarak yeni kripto paralar biriktirmeye başladılar.

Cüzdanlara çekilen büyük Bitcoin ve ticaret platformlarından arzın kaldırılmasıyla Bitcoin, ferdî yahut kurumsal yatırımcılardan güçlü bir talep gelmesi durumunda gelecekte arz şokunun kurbanı olabilir.

Büyük borsa çıkışlarını körükleyen bir öbür neden ise Kraken ve Binance üzere büyük borsalardaki bir dizi sınırlama ve hesap yasağı. Kraken CEO’su, borsa idare grubunun bulundukları ülkelerin düzenleyicileri nedeniyle denetim edemediği rastgele bir alım satım yahut para çekme kısıtlamasından kaçınmak için kullanıcıları varlıklarını borsa denetimli cüzdanlardan uzaklaştırmaya çağırdı.

Büyük yatırımcılar ticaret platformları yerine cüzdanları tercih ederken, daha küçük piyasa iştirakçileri fonlarını üçüncü şahısların yaptırımlarından yahut düzenlemelerinden kaçınabilecekleri merkezsiz ticaret platformlarına taşıyor.

Bu makale birinci olarak Paranfil üzerinde yayımlanmıştır

Previous Article

AB, Ukrayna’daki vahşet ispatlarının akabinde yeni yaptırımları tartışacak

Next Article

Bakan Nebati: “Kur Muhafazalı Mevduat hesaplarında bakiye 695 milyar TL’ye ulaştı”

You might be interested in …