Borusan son yatırımıyla ABD cirosunu 600 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor

Investing.com – Türkiye’nin çelik boru pazarında başkan şirketi pozisyonunda bulunan Borusan Mannesmann, geçen hafta ABD’de yeni yatırım planlarını duyurmuştu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde boru üretim ve tamamlama sınırı kurulması planlanan yeni yatırımın büyüklüğünün 50 milyon dolara ulaşması bekleniyor. Borusan, ABD’de mevcut sondaj borusu üretim faaliyeti yanında inşaat ve genel sanayi alanında mahallî bir üretici haline geleceğini bildirdi. 

Borusan ABD’de pazar hissesini büyütmeyi hedefliyor

ABD’nin bölüm üzerine en itibarlı yayınlarından American Metal Market tarafından 3 defa “Yılın En Uygun Boru Üreticisi” mükafatı verilen Borusan Mannesmann Pipe US, yeni yatırımıyla inşaat, genel sanayi ve güç bölümlerine de hizmet verecek. 

Yapılan açıklamada federal ve eyalet projelerinde de kullanılabilecek mekanik tesisat borularının yanı sıra, makine ekipman üretiminde basınç ve ileri süreç gerektiren uygulamalarda kullanılacak özel boruların da üretim gamında yer alacağı bildirildi. Yeni yatırım ile ilgili değerlendirmede bulunan Borusan Mannesmann Genel Müdürü Zafer Atabey şunları söyledi: 

ABD’de mahallî oyuncu olma gayesi

Yeni yatırımı, 2023 yılında hayata geçirmeyi öngördüklerini belirten Atabey, ABD’nin önümüzdeki periyotta eskimiş olan bina içi içme suyu boru sınırlarının yenileme projesi üzere kıymetli yatırımları kelam konusu olduğunu söyledi ve son 20 yılda sistemli büyüyen inşaat ve genel sanayi uygulamalarının da güçlü bir biçimde devam etmesini öngördüklerini lisana getirdi.

Yeni boru üretim sınırı yatırımıyla ileri teknolojiye sahip kaliteli eserler sunarak ABD pazarında fark yaratmayı amaçlayan Borusan, ülkede bu eserlerde lokal bir üreticiye dönüşerek 2023 ve sonrasında yüzde 5 ve üzerinde pazar hissesi elde etmeyi hedefliyor. 

ABD’de mevcut 300 ktonluk kapasitelerinin, yeni yatırım sonrasında toplam 400 ktona ulaşacağını lisana getiren Zafer Atabey, ayrıyeten yeni üretim çizgisi ile yaklaşık 85 yeni çalışanı da istihdam edeceklerini söyledi. 

Borusan Mannesmann, yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırım ile Borusan Mannesmann Pipe US’in cirosuna kıymetli bir katkı yaparak, yıllık 600 milyon dolar düzeyine ulaşmayı hedefliyor. Borusan Mannesmann Genel Müdürü Zafer Atabey tarafından bu yatırımla ilgili teşvik imkanlarını da daha düzgün pahalandırmak ismine, ABD’de farklı bölgelerde teşvik müracaat süreçlerini başlatıldığı bilgisi de iletildi.

Müellif: Günay Caymaz

Previous Article

Ticaret Bakanı Muş, ihracatta Mart ayı rekoru kırıldığını açıkladı

Next Article

Ticaret Bakanı Muş, ihracatta Mart ayı rekoru kırıldığını açıkladı

You might be interested in …

BIST şirketlerinden aktüel haberler

Investing.com – Borsa İstanbul’da süreç gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere nazaran hazırladığımız aktüel şirket haberleri özetimize …