Bu hafta kripto para piyasasını etkilemesi olası gelişmeler

Geçtiğimiz hafta alternatif kripto paralar için epeyce hareketli geçmişti. Bu hafta ise Bitcoin için değerli bir hafta olabilir.

Önümüzdeki hafta tarihin en büyük Bitcoin aktifliği gerçekleşecek

Bitcoin 2022 aktifliği 6 Nisan’da başlıyor. Bitcoin’i sahiplenmesiyle tanınan El Salvador Lideri Nayib Bukele ve Amerikalı teşebbüsçü Michael Saylor üzere birçok tanıdık isim aktiflikte konuşmacı olarak yer alacak. Hatırlanacağı üzere Bitcoin 2021 etkinliğinde El Salvador’un Bitcoin’i resmi para ünitesi yapacağı ilan edilmişti.

Bu yılki aktiflikte de emsal büyüklükte duyurular gerçekleşmesi bekleniyor. Çarşamba günü başlayacak aktiflik Cumartesi günü son bulacak.

FOMC tutanakları ve Fed liderlerinin konuşmaları izlenecek

Bitcoin etkinliğinden sonraki en kıymetli gelişmelerden biri FOMC görüşleri olacak, piyasalar FOMC tutanaklarını takip edecek. Çarşamba günü yayımlanacak tutanaklarda 50 baz puanlık faiz artırımı ve bilançoya ait görüşler takip edilecek.

Bu hafta ayrıyeten Fed liderlerinin konuşmaları takip edilecek. Salı günü Fed Lider Yardımcısı Lael Brainard ve Minneapolis Fed Lideri Nael Kashkari; Çarşamba günü ise Philadelphia Fed Lideri Patrick Harker ve St. Louis Fed Lideri James Bullard konuşacak.

Rusya ile Ukrayna ortasındaki gelişmeler kritik

Son olarak, Rusya ile Ukrayna ortasındaki gelişmeler piyasanın istikameti hakkında belirleyici olabilir. Rusya’ya daha fazla yaptırım ihtimali ve Türkiye’de yapılacağı söylenen mümkün Putin – Zelenski görüşmesi piyasalara tesir yapabilir.

Bu makale birinci olarak Paranfil üzerinde yayımlanmıştır

Previous Article

Ticaret Bakanı Muş, ihracatta Mart ayı rekoru kırıldığını açıkladı

Next Article

Hazine Bakanı: “Faizin ve kurun üstesinden geldik, enflasyon da yıl sonunda makul düzeylere gerileyecek”

You might be interested in …