Bu Hafta Takip Edilecek 5 Değerli Gelişme

Yazar – Noreen Burke

Investing.com – Yatırımcılar, Fed’in faiz artışlarının iktisat üzerinde ne kadar tesiri olduğunu pahalandırmak için Cuma günkü ABD istihdam raporunu dikkatle inceleyecek. Piyasalar, bankanın Kasım ayındaki toplantısında 75 baz puanlık bir faiz artırımı daha yapmasına yönelik iştahını ölçmeye çalışırken hafta boyunca Fed’den birkaç yetkilinin de konuşma yapması bekleniyor. ABD borsaları Cuma günü üst üste üçüncü çeyrek düşüşünü kaydettikten sonra dalgalı seyretmeye devam edecek üzere görünüyor. İngiltere’de yatırımcılar, Muhafazakâr Parti’nin yıllık konferansında hükümetin vergi indirimi bütçesinde rastgele bir U dönüşü belirtisi olup olmadığına bakacak. Bu ortada OPEC’in Çarşamba günü yapılacak toplantısında büyük bir üretim kesintisi ihtimalini değerlendirdiği bildirildi.

İşte yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

sterlinin düşmesine ve devlet borçlanma maliyetlerinin yükselmesine neden olan

1. Eylül ayı istihdam raporu

Cuma günü paylaşılacak olan Eylül ayı istihdam raporu, Fed’in agresif faiz artırımlarının iş gücü piyasası üzerinde bir tesiri olup olmadığını gösterecek.

Ekonomistler, ABD iktisadının geçen ay 250.000 istihdam yaratmasını, işsizlik oranının %3,7 düzeyinde sabit kalmasını ve ücret artışının yüksek düzeyde olmasını bekliyor.

Son istihdam dataları, bir dizi büyük faiz artışına karşın iş gücü piyasasının güçlü kalmaya devam ettiğine işaret ediyor.

Güçlü gelecek bir istihdam raporu daha, Fed’in daha da şahinleşmesi gerektiğinin altını çizebilir ve merkez bankası, son kırk yılın en yüksek enflasyonuyla gayret ederken faiz oranlarının ne kadar yükselmesi gerekebileceğine dair telaşlar nedeniyle aslında güç durumda olan piyasaları karıştırabilir.

Öte yandan iş gücü piyasasının yavaşladığına dair göstergeler, Fed’in agresif sıkılaştırma temposunun ekonomiyi resesyona sürükleme riski taşıdığı istikametindeki dehşetleri artırma potansiyeline sahip.

2. Fed konuşmaları

New York Fed Lideri John Williams, Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic, Chicago Fed Lideri Charles Evans, San Francisco Fed Lideri Mary Daly ve Cleveland Fed Lideri Loretta Mester dahil olmak üzere birçok Fed yetkilisi hafta boyunca açıklamalarda bulunacak.

Yatırımcılar, Fed’in Kasım toplantısında tekrar 75 baz puanlık bir faiz artırımı mümkünlüğünü kıymetlendiriyor. Fed yetkililerinin son açıklamaları, sıkılaştırma siyasetini bırakmadan evvel enflasyonun yavaşladığına dair net deliller görmek istediklerine işaret ediyor.

Fed’in siyaset faizi şu anda %3,00-%3,25 aralığında, 2022’nin başındaki düzeyinden tam 3 puan daha yüksek ve yetkililer bu yılın ilerleyen devirlerinde ve 2023’te daha fazla faiz artışı planlıyor.

Ekonomik takvimde ayrıyeten Ağustos ayı iş olanakları dataları ile Tedarik İdare Enstitüsünün, sağlam kalması beklenen imalat ve hizmet bölümü faaliyet anketleri de yer alıyor.

3. Borsada volatilite

Piyasalar; inatçı yüksek enflasyon, artan faiz oranları ve resesyon dehşetleriyle çalkalanan bir üçüncü çeyreği Cuma günü tamamladıktan sonra 2022’nin son ayağına giriyor.

Wall Street üç çeyrektir üst üste düşüş kaydetti: S&P 500 ve Nasdaq 2008’den bu yana en uzun kayıp serisini yaşarken Dow için son yedi yılın en uzun çeyrek düşüşü oldu.

Fed, çok yüksek düzeyde olan enflasyonu denetim altına almak için para siyasetini sıkılaştırırken ABD Hazine tahvili getirileri, on yıldan uzun bir müddetin en yüksek düzeylerine ulaşarak pay senedi değerlemelerine darbe vurdu.

Birçok yatırımcı, Fed’in enflasyonla gayretini kazandığına dair ispatlar ortaya çıkana ve siyaset yapıcıların nihayetinde nakdî sıkılaştırmayı sona erdirmesine müsaade verene kadar sert hareketlerin devam edeceğine inanıyor.

4. İngiltere piyasalarında çalkantı

Muhafazakâr Parti’nin yıllık konferansı Pazar günü başlıyor ve yeni hükümetin 23 Eylül’de açıkladığı, vergi indirimi ve bunu borçlanmayla ödeme planını da içeren “mini bütçe” ile piyasalarda bir çöküşü tetiklemesinin akabinde piyasa iştirakçileri, parti başkanlarının konuşmalarını yakından izleyecek.

Birkaç gün içinde sterlin rekor düzeylere indi ve artan devlet borçlanma maliyetleri, İngiltere Merkez Bankasını (BoE) piyasadaki çöküşü durdurmak için müdahale etmek zorunda bıraktı.

BoE’nin 69 milyar dolarlık (65 milyar sterlin) uzun vadeli tahvil satın alma taahhüdü, piyasaları şimdilik sakinleştirdi lakin çöküşün sona erdiğini söylemek için şimdi çok erken. BoE şu anda tahvil satma planını erteleyerek nakdî genişlemeye neden olmuş ve birebir vakitte faiz artışlarıyla sıkılaştırma siyaseti yürütmüş bir pozisyonda.

Bankanın Kasım ayında faiz oranlarını daha da yükseltmesi bekleniyor ve tahvillerini satma planına sadık kalacağını söylüyor.

Yatırımcılar hükümetin, itimadı yine tesis etmek için çok çalışması gerektiğini söylüyor.

5. OPEC toplantısı

OPEC ve ortalarında Rusya’nın da bulunduğu müttefikleri (OPEC+), Kasım ayı üretim kotalarına son biçimini vermek üzere Çarşamba günü OPEC’in Viyana’daki merkezinde bir ortaya gelecek.

Pazar günü Bloomberg, düşen petrol fiyatları ve şiddetli piyasa oynaklığı karşısında kümenin, üretimi günde 1 milyon varilden fazla azaltma mümkünlüğünü değerlendireceğini bildirdi.

Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde yükselen petrol fiyatları, agresif nakdî sıkılaştırma siyasetinin global büyüme görünümü üzerindeki tesirine ait telaşlar nedeniyle geriledi. Güçlenen ABD doları da fiyatlar üzerinde baskı yarattı.

–Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

Previous Article

Hafta özeti: Piyasaya taraf veren 5 gelişme

Next Article

İsrail piyasaları kapanışta düştü; TA 35 2,12% paha kaybetti

You might be interested in …