Bu Hafta Takip Edilecek 5 Değerli Gelişme

Yazar – Noreen Burke

Investing.com – Perşembe günü açıklanacak olan ABD’nin son enflasyon sayıları, Fed’in agresif faiz artırımı kampanyasından geri adım atacağına dair umutları tekraren kırılan yatırımcılar tarafından merakla bekleniyor. Çarşamba günkü son Fed toplantısının tutanakları, yetkililerin ekonomiyi ve enflasyon görünümünü nasıl gördüklerine dair kimi bilgiler sunacaktır. Fed’den birkaç siyasetçinin hafta boyunca yapacağı yorumlar da yakından izlenecek. Cuma günkü büyük bankaların yarar raporları; artan faiz oranlarının ve piyasa oynaklığının tesirini gösterebilir. OPEC+’nın 2020’den bu yana en büyük arz kesintisini açıklamasının akabinde petrol fiyatları gündemde kalmaya devam edecek ve İngiltere’de iktisat verisi yağmuru, sterlindeki toparlanmayı test edecek.

İşte yeni haftaya başlamak için bilmeniz gerekenler:

1. ABD enflasyon verileri

Cuma günkü istihdam raporunun, Fed’in büyümeyi zayıflatarak yüksek enflasyonu düşürme eforlarına karşın iş gücü piyasasının güçlü kalmaya devam ettiğini göstermesiyle birlikte Perşembe günü enflasyonun yeniden yükseldiğini gösteren datalar, Fed’in daha da şahinleşmesine yol açabilir.

Ekonomistler temel enflasyon oranının ölçülü olmasını beklerken besin ve yakıt maliyetlerini hariç tutan çekirdek enflasyonun Eylül ayında hızlanarak Fed’i, Kasım ayında arka arda dördüncü kere 75 baz puanlık bir faiz artışı gerçekleştirmek üzere girdiği yolda tutması bekleniyor.

Cuma günü açıklanacak perakende satış datalarının, Eylül ayında araba satışlarındaki toparlanmayla birlikte ufak bir artış göstereceği düşünülüyor.

Ekonomik takvimde ayrıyeten ABD’li tüketicilerin, aylar süren sıkı para siyasetinin akabinde nasıl bir yol izlediğini göstermesi beklenen tüketici hissiyatı bilgileri, ilk işsizlik başvuruları ve toptan eşya fiyat enflasyonu bilgileri de yer alıyor.

2. Fed tutanakları ve konuşma yapacak politikacılar

Fed’in Çarşamba günü paylaşılacak olan son toplantı tutanakları, siyasetçilerin enflasyonun durumu ve faizlerin gelecekteki seyrine ait görüşleri hakkında daha fazla bilgi sunacaktır.

Yatırımcılar ayrıyeten hafta boyunca Lider Yardımcısı Lael Brainard, New York Fed Lideri James Bullard, Cleveland Fed Lideri Loretta Mester ve Chicago Fed Lideri Charles Evans dahil olmak üzere birçok Fed yetkilisini dinleyecek.

Fed yetkilileri tarafından yapılan son yorumlar; finans piyasalarındaki çalkantının, merkez bankasının kendi maksadının üç katından fazla seyreden enflasyonu düşürmek için harekete geçmekten caydırmayacağını gösterdi.

Hisse senedi piyasaları, Fed’in agresif nakdî sıkılaştırmasının ekonomiyi resesyona sürükleyebileceği endişesiyle sert bir darbe aldı.

3. Büyük bankaların yarar raporları

Büyük ABD bankaları, artan faiz oranlarının tesirine ait telaşların olduğu bir tabanda Cuma günü üç aylık kurumsal çıkarlarını açıklayacak. Ülkenin en büyük dört kredi kuruluşu – JPMorgan Chase (NYSE:JPM), Wells Fargo (NYSE:WFC), Citigroup (NYSE:C) ve Morgan Stanley (NYSE:MS) – Cuma günkü açılış öncesinde üçüncü çeyrek çıkar raporlarını paylaşacak.

Analistler, piyasadaki dalgalanmanın yatırım bankacılığı faaliyetlerini vurması ve bankaların ödemelerini aksatan borçluların ziyanlarını karşılamak için daha fazla acil durum fonu ayırmasının akabinde sonuçların net gelirde bir düşüş göstermesini bekliyor.

Bankalar çoklukla faizler yükseldiğinde daha çok kazanır zira müşterilerden daha fazla borç alabilir fakat daha yüksek borçlanma maliyetleri, ipotek ve öbür kredilere olan talebi de tesirler.

Fitch Ratings analistleri bir raporda, “Yüksek faizler, enflasyon ve ABD’de hafif bir resesyon nedeniyle bankaların varlık kalitesi ve kredi büyümesi üzerinde ölçülü lakin artan bir olumsuz tesir bekliyoruz, bu da yüksek faizlerin kimi yararlarını ortadan kaldırıyor.” diye yazdı.

4. Petrol fiyatları

OPEC+’nın, ABD’nin global petrol fiyatlarını düşük tutma baskısı karşısında petrol üretimini kısma kararının akabinde güçlenen dolara karşın Cuma günü beş haftanın en yüksek düzeyine çıkan petrol fiyatları gündemde kalmaya devam edecek üzere görünüyor.

OPEC+, Avrupa Birliği’nin Rus petrolüne uygulayacağı ambargo öncesinde üretim gayelerini günde 2 milyon varil düşürmeyi planlayarak zati sıkışık olan piyasada arzı baskılayacak.

Petrol brokeri PVM’den Stephen Brennock, Reuters’a yaptığı açıklamada “OPEC’in son kesintisinin en kıymetli sonuçları ortasında petrolün 100 dolar düzeylerine geri dönme mümkünlüğü var.” dedi.

UBS Küresel Wealth Management da Brent petrolün, “önümüzdeki çeyreklerde 100 dolar hududunun üzerine çıkacağını” öngördü.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Pazar günü Financial Times’ta yayınlanan röportajında bu kararın global iktisat, bilhassa de gelişmekte olan piyasalar için “yararsız ve akılsızca” olduğunu söyledi.

5. İngiltere verileri

İngiltere Merkez Bankasının (BoE) Mali Siyaset Komitesi, Çarşamba günü toplantı tutanaklarını yayımlayacak. Komite, hükümetin küçük bütçesinin akabinde tahvil piyasalarını istikrara kavuşturmak için geçen ay yapılan acil müdahaleyi denetledi. Tutanaklar; emeklilik fonlarının karşı karşıya olduğu riskler ve önemli bir formda yükselen mortgage oranlarının tesirleri hakkında kimi bilgiler verebilir.

İngiltere Salı günü Ağustos ayı istihdam, bir gün sonra ise Ağustos ayı GSYİH, sanayi üretimi ve ticaret istikrarı bilgilerini paylaşacak.

Zayıf ekonomik datalar, uzun vadeli büyüme planlarını hayata geçirmesi için hükümet üzerindeki baskıyı artırabilir.

Yatırımcılar BoE’nin, %10’a yaklaşan enflasyonla çaba etmek için Kasım ayındaki toplantısında faizleri tam puan artıracağını düşünüyor. Yeni hükümetin planladığı vergi indirimlerinin ise enflasyonu artırması bekleniyor.

–Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

Previous Article

ABD piyasaları kapanışta düştü; Dow Jones Industrial Average 2,11% paha kaybetti

Next Article

Hafta özeti: Piyasaya istikamet veren 5 gelişme

You might be interested in …