Bu Hafta Takip Edilecek 5 Kıymetli Gelişme

USD/JPY
-0,41%

Portföy’e Ekle/Kaldır
Takip listesine ekle
Konum Ekle

Pozisyon muvaffakiyetle eklendi:

Lütfen varlık portföyünüze isim verin
Çeşidi: Al Sat
Tarih:

Ölçü:
Fiyat
Puan Kıymeti:

Kaldıraç: 1:1 1:10 1:25 1:50 1:100 1:200 1:400 1:500 1:1000
Komite:

Yeni bir takip listesi oluştur Oluştur Yeni varlık portföyü oluştur Ekle Oluştur + Öbür durum ekle Kapat

NDX
-0,55%

Portföy’e Ekle/Kaldır
Takip listesine ekle
Konum Ekle

Pozisyon muvaffakiyetle eklendi:

Lütfen varlık portföyünüze isim verin
Çeşidi: Al Sat
Tarih:

Ölçü:
Fiyat
Puan Pahası:

Kaldıraç: 1:1 1:10 1:25 1:50 1:100 1:200 1:400 1:500 1:1000
Komite:

Yeni bir takip listesi oluştur Oluştur Yeni varlık portföyü oluştur Ekle Oluştur + Öteki durum ekle Kapat

US500
-0,72%

Portföy’e Ekle/Kaldır
Takip listesine ekle
Konum Ekle

Pozisyon muvaffakiyetle eklendi:

Lütfen varlık portföyünüze isim verin
Çeşidi: Al Sat
Tarih:

Ölçü:
Fiyat
Puan Pahası:

Kaldıraç: 1:1 1:10 1:25 1:50 1:100 1:200 1:400 1:500 1:1000
Kurul:

Yeni bir takip listesi oluştur Oluştur Yeni varlık portföyü oluştur Ekle Oluştur + Öbür durum ekle Kapat

Yazar – Noreen Burke

Investing.com – Önümüzdeki hafta yatırımcıların dikkati, siyaset yapıcıların Çarşamba günü 75 baz puanlık üçüncü bir faiz artışına gitmesinin beklendiği Fed’de olacak. Tek oyuncu Fed değil – İngiltere, İsviçre ve Japonya’daki merkez bankası siyaset yapıcıları da enflasyona karşı global gayretin ağırlaştığı haftada bir ortaya gelecek. Bu ortada ABD pay senetleri, daha yüksek faiz oranlarının ekonomiyi kahra sokacağı kaygısıyla bir dalgalı haftaya daha hazırlanıyor.

İşte yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Fed’in kararı

Ağustos ayına ait beklenenden yüksek gelen ABD enflasyon sayıları, Fed’in Çarşamba günü yapacağı toplantıda büyük bir faiz artışına daha gideceği istikametindeki beklentileri güçlendirdi.

Piyasalar 75 baz puanlık bir faiz artışını fiyatladı lakin kimi yatırımcılar, kısa mühlet evvel düşünülemeyecek bir aksiyon olan tam puanlık bir artışı da pahalandırıyor.

Piyasa gözlemcileri; ABD merkez bankasının mali sıkılaştırmanın mevcut suratını, iktisadın gücünü ve enflasyonun devam etme mümkünlüğünü nasıl gördüğünün yanı sıra bilançodaki azaltımın nasıl ilerlediğine dair işaretler için tetikte olacak.

Bazıları, Fed’in bilançosunu ayda 95 milyar dolar azalttığı sürecin piyasa likiditesine ziyan verebileceğinden ve ekonomiyi olumsuz etkileyebileceğinden telaş ediyor.

2. İngiltere Merkez Bankası

İngiltere Merkez Bankası BoE, geçen haftaki toplantının Kraliçe II. Elizabeth’in cenaze merasimi nedeniyle bir hafta ertelenmesinin akabinde Perşembe günü toplanıyor. Siyaset yapıcıların faiz oranlarını 50 baz puan daha artırması bekleniyor, bu da banka faizin %2,25’e getirecek. Fakat 75 baz puanlık bir artış da ihtimal dahilinde.

Bu, BoE’nin güç fiyatlarına hükümet tarafından tavan fiyat getirilmesinden bu yana yapacağı birinci toplantı olacak. Tavan fiyat uygulamasının, enflasyonun olması gerekenden daha düşük bir düzeyde gerçekleşmesine yol açması bekleniyor lakin tüketicilerin cebine girecek paranın enflasyonu daha uzun mühlet yüksek tutması olası.

Cuma günü yeni Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng, yeni Başbakan Liz Truss’un İngiltere’yi enflasyonu körükleme riski taşıyan düşük vergili bir iktisat haline getirme vaadini nasıl yerine getirmeyi planladığına dair birinci açıklaması olarak “mali bir etkinlik” düzenleyecek.

Para ve maliye siyasetinin görünüşte birbirine zıt tarafları, dünyanın büyük ekonomileri ortasında en yüksek enflasyon oranına sahip olan lakin tıpkı vakitte resesyona girme riski taşıyan İngiltere iktisadının karşı karşıya olduğu zorlukların altını çiziyor.

.

3. Global merkez bankaları

İsviçre Merkez Bankası Perşembe günü toplanıyor ve yetkililerin 75 baz puanlık bir faiz artırımı yapması bekleniyor – bu da Euro Bölgesi’ndeki enflasyon İsviçre’nin çok üzerinde olmasına karşın Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) son atağına benzeri.

Avrupa’nın başka bölgelerinde ise enflasyonun iddiaları aşmaya devam etmesi nedeniyle Norveç Merkez Bankası’nın Perşembe günü yapacağı toplantıda faizleri artırması bekleniyor.

Japonya Merkez Bankası da Japon yetkililerin bu ayın başlarında dolar karşısında son 24 yılın en düşük düzeyine inen zayıf yeni desteklemek için döviz piyasasına müdahale etmeye yakın olduğu istikametindeki spekülasyonların olduğu bir ortamda Perşembe günü toplanacak.

Dolar, Fed’in politikayı agresif bir formda sıkılaştırmaya devam edeceği, BoJ’un ise gibisi görülmemiş genişleyici bir siyasete bağlı kalacağı görüşünden takviye buldu.

4. PMI verileri

Euro bölgesi ve İngiltere’nin PMI bilgilerinin açıklanmasıyla birlikte Eylül ayında Avrupa’daki iş faaliyetlerine birinci bakış Cuma günü gerçekleşecek.

Euro Bölgesi PMI verisi, şimdiden iki ayı 50 puan altında geçirdi – bu da blokun, güç şoku ve daha sıkı para siyaseti nedeniyle daha evvel düşünülenden daha erken bir resesyona girebileceğinin bir işareti.

Geçtiğimiz Perşembe günü Dünya Bankası, dünya iktisadının önemli formda yavaşladığı ve merkez bankaları kalıcı enflasyonla gayret etmek için eş vakitli olarak faiz oranlarını artırırken “önümüzdeki yıl global iktisada gelecek ölçülü bir darbe bile onu resesyona sürükleyebilir” ihtarında bulundu.

5. ABD pay senetleri

ABD pay senetleri Cuma günü kırmızı bölgede kapandı. S&P 500 ve Nasdaq enflasyon kaygıları, yaklaşan faiz artırımları ve iktisatla ilgili karamsar ihtar işaretleri nedeniyle Haziran ayından bu yana hafta bazında en büyük yüzdelik düşüşünü kaydetti.

İnatçı bir formda yüksek olan enflasyon datalarının, Fed’in faizleri daha evvel beklenenden daha süratli ve yüksek ölçüde artırmaya devam etmesini olası hale getirmesi ve resesyon mümkünlüğünü artırması nedeniyle ABD pay senetlerinin bu yılki dalgalı seyri azalma belirtisi göstermiyor.

New York’taki JPMorgan genel müdürü David Carter Cuma günü Reuters’a verdiği demeçte, “Piyasa önümüzdeki hafta Fed’in faizlerde büyük bir artış yapmasını beklerken gelecekteki faiz artışları konusunda muazzam bir belirsizlik ve telaş var.” dedi. “Fed, yapması gerekeni yapıyor. Biraz acı çektikten sonra piyasalar ve iktisat kendini güzelleştirecektir.”

— Bu raporda Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

Previous Article

ABD piyasaları kapanışta düştü; Dow Jones Industrial Average 0,45% bedel kaybetti

Next Article

İsrail piyasaları kapanışta düştü; TA 35 1,56% bedel kaybetti

You might be interested in …