Bu Hafta Takip Edilecek 5 Kıymetli Gelişme

Yazar – Daniel Shvartsman

Investing.com – Piyasalar Eylül ayına güçlü bir başlangıç yaptı; S&P 500 ayın birinci haftasında %3,4 ve NASDAQ Composite %4,1 yükselirken Dow Jones Industrial Average sadece %2,4 yükseldi. Bunun yalnızca bir piyasa konumu ayarlaması mı yoksa daha kalıcı bir şeyin işareti mi olduğu, bu hafta, bilhassa de bir dizi yeni enflasyon raporu açıklandığında görülecek. Önümüzdeki hafta için büyük birkaç yarar raporu ve az olarak büyük bir halka arz gündemde olsa da kurumsal haberler nispeten sakin. Bu hafta sonu, Rusya-Ukrayna savaşının devam eden ve değişen tabiatını hatırlattı ve son gelişmeler, piyasayı direkt etkilemese de yansımaları mutlaka finans dünyasında hissedilebilir.

İşte finans piyasalarında önümüzdeki hafta için bilmeniz gerekenler:

1. TÜFE ve ÜFE Raporları

Bu hafta Ağustos ayına ait bir dizi tüketici fiyat endeksi (TÜFE) raporu açıklanacak. Hindistan TÜFE raporu Pazartesi; Almanya, İspanya ve ABD Salı; İngiltere Çarşamba; Fransa Perşembe ve İtalya ve Euro Bölgesi’ne ilişkin raporlar Cuma günü paylaşılacak.

Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) raporları da Salı günü Japonya, İsviçre‘den ve Çarşamba günü de İngiltere ve ABD’den gelecek.

ABD’de enflasyonun yavaşlaması beklenirken aylık Çekirdek TÜFE‘nin %0,3 ile geçen ayki sayıyla birebir olması bekleniyor; bu, geçen sonbahardan bu yana art geriye en düşük okuma manasına geliyor. Düşen gaz fiyatlarının enflasyon üzerindeki baskıyı azaltmaya devam etmesiyle temel TÜFEnin -%0,1 olması bekleniyor. Çekirdek ÜFE‘nin geçen ay yaşadığı %0,2’ye nazaran artarak %0,3 olması beklenirken temel ÜFE‘nin de -%0,1 olduğu düşünülüyor.

Bu beklentiler Avrupa’da hayli farklı; İngiltere’de çekirdek TÜFE’de aylık %0,8 ile kıymetli bir büyüme beklenirken temel TÜFE‘nin %0,6 daha arttığı düşünülüyor. Euro Bölgesi’nde çekirdek TÜFE sayısının geçen ay revize edilen %0,1’lik artışa kıyasla %0,5’lik bir artış göstereceği varsayım ediliyor. Mevsimlerin değişmesiyle birlikte güç fiyatlarının hâlâ yüksek seyretmesi nedeniyle temel TÜFE için de beklentiler misal.

ECB (Avrupa Merkez Bankası) geçen hafta faiz oranlarını 75 baz puan artırarak son atağını yaptı. Fed’in 75 olmasa da en az 50 baz puanlık bir artışa bağlı kalacağı düşünülüyor ve enflasyon raporlarının onu sarsması mümkün görülmüyor fakat elbet, Lider Jerome Powell, enflasyonun en azından manalı bir formda yavaşladığına dair işaretleri memnuniyetle karşılayacaktır.

Bu hafta toplanması beklenen fakat Kraliçe II. Elizabeth’in vefatının akabinde ertelenen İngiltere Merkez Bankası (BoE), yeni Başbakan Liz Truss’un misyonda olması ve halihazırda büyük güç planını çıkarmış olması nedeniyle daha dalgalı bir ortamla karşı karşıya. Bunun piyasa üzerindeki tesiri BoE’nin tartması gereken hususlar ortasında yer alıyor. Ayrıyeten bu karışıma ek olarak istihdam raporu da gelecek.

2. Değerli çıkar raporları

İkinci çeyrek kar dönemi çabucak hemen sona ermiş olsa da izlemeye kıymet sonuçlar açıklayacak olan iki değerli yazılım şirketi var.

Yazılım devi Oracle’ın (NYSE:ORCL) Pazartesi günü kapanıştan sonra açıklayacağı raporda, en yeni satın alması olan Cerner (NASDAQ:CERN) dahil olmak üzere birinci çeyrek yararında %4 artış yaşandığını göstermesi bekleniyor. Cerner muahedesi nezdinde Küresel Equities’ten bir analist, yakın vakitte Oracle için amacını yükseltirken Guggenheim “satın al” notu verdi fakat yazılım ve teknoloji sanayisindeki birçok kişi üzere bu şirketin de işten çıkarmalara başladığı bildirildi. Bu nedenle yarar raporu ve konferans görüşmesi açıklayıcı olabilir.

Adobe Systems (NASDAQ:ADBE) Perşembe günü piyasa kapandıktan sonra rapor sunacak. Şirket çıkarında %7,3 ve gelirinde %12,6 artışı kaydetmesi bekleniyor. Bir Jefferies analisti, şirketin kılavuzunu makro aksilikler için değil, yalnızca döviz tesirleri için ayarladığını, bu nedenle hayal kırıklığına uğrama ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Şirket, evvelki raporunda hayal kırıklığına uğradı lakin pay fiyatı o vakitten beri toparlanmanın ötesine geçti. Adobe’nin SaaS (hizmet olarak yazılım) modeline başarılı bir formda geçiş yapan özgün yazılım şirketlerinden biri olarak rolü, raporunu faydalı bir gösterge haline getiriyor.

3. Corebridge Financial’ın birinci halka arzı

2022’nin dalgalı ticareti, halka arz piyasasını bir zaiyat olarak bıraktı ve piyasaya çıkan halka arzların birden fazla az süreç gören, nispeten bilinmeyen çeşitten oldu. Corebridge Financial, AIG’nin (NYSE:AIG) bir yan kuruluşu lakin AIG hissedarlarına direkt ihraç yerine bir halka arz yoluyla piyasaya çıkacak. Şirketin odağı, emeklilik tahlilleri ve sigorta planları. Perşembe günü süreç görmeye başlayacak ve 13,6-15,6 milyar dolar değerleme aralığına karşılık fiyatlar yahut sigortacı pay alımlarını hesaba katılmadan evvel 1,68-1,92 milyar dolar toplamayı hedefliyor.

4. Büyük yatırım konferansları ve Starbucks’ın yatırımcılar günü

Yazın sona ermesi ve kar döneminin en sakin anlarını yaşamasıyla birlikte birçok şirket, yatırımcılarla buluşmak için yollara düştü. Yatırımcı konferansları ve sunumları ekseriyetle stratejik güncellemeleri ve duyuruları, satış-yanlısı analistlerin ve piyasanın kanısındaki değişimleri ve hatta muahede yapmayı içeriyor.

Bu hafta yapılacak değerli birkaç konferans ve analist günü şöyle:

Goldman Sachs Communicopia + Teknoloji Konferansı: MongoDB (NASDAQ:MDB), Warner Bros Discovery (NASDAQ:WBD), Dynatrace (NYSE:DT), Dell Technologies Inc (NYSE:DELL), Airbnb Inc (NASDAQ:ABNB), Snowflake Inc (NYSE:SNOW), ServiceNow (NYSE:NOW), T-Mobile US Inc (NASDAQ:TMUS), Pinterest (NYSE:PINS) ve Visa (NYSE:V) üzere şirketler yer alıyor.

Morgan Stanley 20. Annual Küresel Healthcare Conference (Yıllık Global Sıhhat Bakımı Konferansı): Moderna (NASDAQ:MRNA), Pfizer (NYSE:PFE), Quidel (NASDAQ:QDEL), Merck & Company Inc (NYSE:MRK), Bausch + Lomb Corp (NYSE:BLCO), AbbVie Inc (NYSE:ABBV), Eli Lilly (NYSE:LLY), Insulet (NASDAQ:PODD) ve Quest Diagnostics (NYSE:DGX) üzere isimler olacak.

Barclays) Global Finansal Hizmetler Konferansı: birçok isim ortasında Cboe Küresel Markets Inc (NYSE:CBOE), US Bancorp (NYSE:USB), Huntington Bancshares (NASDAQ:HBAN), American Express (NYSE:AXP), JPMorgan (NYSE:JPM), Allstate (NYSE:ALL) ve Robinhood (NASDAQ:HOOD) bulunuyor.

Analist günleri takviminde ise Workday (NASDAQ:WDAY), Workiva (NYSE:WK), Corteva (NYSE:CTVA) ve Starbucks’ın (NASDAQ:SBUX) Salı günü yatırımcı yahut analist günleri var. Starbucks bilhassa yakın vakitte yeni CEO ataması nedeniyle yakın markajda.

5. Rusya-Ukrayna gelişmeleri ve artçı sarsıntılar

Ukrayna’nın ülkenin kuzeydoğusundaki İzium kentini sürpriz bir biçimde tekrar ele geçirmesi, savaşta potansiyel bir dönüm noktası olarak dünya çapında gözlemcilerin dikkatini çekti. Ukrayna tıpkı vakitte ülkenin güneyinde, Herson yakınlarındaki Rus mevzilerine de saldırıyor ve iki cephede birden saldırıyı sürdürüp toprak alıp elinde tutmayı başarabilirlerse bu, işin rengini değiştirecek.

Rusya, Kuzey Akım 1 doğal gaz boru sınırını kapatarak Avrupa üzerindeki ekonomik baskısını arttırmaya devam etti. Askeri görünüm değişken ve meçhul olsa da Rusya’nın başarısızlıklarının, Ukrayna ve Ukrayna’nın destekçileri üzerindeki ekonomik baskısını öngörülebilir ve öngörülemez formlarda kullanma isteğini arttıracağını hayal etmek güç değil; bu da Avrupa ülkeleri üzerinde güç meselelerini kış gelmeden çözmeleri için daha fazla baskı oluşturarak makalenin başında bahsettiğimiz enflasyon raporlarını daha da değerli hale getirebilir.

Previous Article

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Değerli Gelişme

Next Article

İsrail piyasaları kapanışta yükseldi; TA 35 1,39% kıymet kazandı

You might be interested in …