Investing.com –  Cuma günü 8,62’yi geçerek rekor tazeleyen USD/TRY kuru yeni haftaya 8,55 seviyesi üzerinde başladı ve günün ilk yarısında en yüksek 8,59’u görmesinin ardından yönünü aşağı çevirdi, kur son saatte %1’e yakın kayıpla 8,4650’ye geriledi.

Geçen hafta küresel fiyatlamanın dışında negatif ayrışarak döviz karşısında rekor seviyeye gerileyen TL, bugün hem doların gelişen ülke paraları karşısındaki düşüşü hem de beklentiden iyi gelen ilk çeyrek büyüme verisinin etkisiyle haftaya iyi başladı, fakat TL’nin dolar karşısındaki Mayıs ayı kaybı %2,5 olurken sene başı kaybı ise %14.

Cuma günü yine rekor kıran EUR/TRY kuru Mayıs ayında %4 yükseldi, aya 9,95 seviyesinde başlayan kur, Cuma günü 10,48 ile zirve yaptı, kurun sene başı getirisi %14.

Günlük bazda dolar kuru 8,50’nin euro kuru da 10,40 seviyesinin altına inerek Cuma günkü kaybının bir kısmını geri aldı. Perşembe günü açıklanacak enflasyon verisi öncesi dövizin volatil kalmaya devam etmesi bekleniyor. Küresel tarafta ise Cuma günü ABD’den gelecek tarım dışı istihdam verisi takip edilecek.

Yazar: Deniz Engin

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz