Bursa Yıldırım Belediyesi tarafından hizmete açılan Çocuk Kütüphanesi, ödünç oyuncak uygulaması ile dikkat çekiyor. 6-12 yaş arası çocuklar için açılan kütüphanede, 5 bin kitap ve 700 oyuncak bulunuyor.

Kütüphaneye kayıtlı olan çocuklar, 15 gün içinde geri iade etmeleri koşulu ile 3 kitap ve 1 oyuncak ödünç alabiliyor. Bu uygulama ile çocuklar, hem kitap okuma hem de oyun oynama fırsatı yakalıyor.

Çocuklara emanet bilincini aşılıyor

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, uygulamanın çocuklarda emanet bilincini geliştirmeyi amaçladığını söyledi. Yılmaz, “Çocuklarımız, aldıkları oyuncağı tekrardan getirip değiştirebiliyor. Bu sayede, emanet bilincini öğreniyorlar. Ayrıca, kitap okuma alışkanlığı da kazanıyorlar.” dedi.

Ebeveynler ve öğretmenler memnun

Çocukları ile kütüphaneye gelen Çiğdem Tekin, uygulamadan memnun olduğunu söyledi. Tekin, “Kızım kitap okumayı çok seviyor. Oyuncaklar da çok kullanışlı. Bu şekilde alıp oynadıktan sonra geri teslim ediyor, yenisini alıyoruz.” diye konuştu.

Kreş öğretmeni Elif Güler Kahraman da uygulamanın faydalı olduğunu belirterek, “Aldığımız kitapları ve oyuncağı, 15 gün sonra teslim ediyoruz. Çocuklarımız için kütüphaneden 15 günlük oyuncak teslim aldık. Hem çocuklarımız hem öğrencilerimiz için oldukça önemli bir proje olduğunu düşünüyorum.” dedi.