Çalışma Bakanı Alim’den 3600 ek gösterge açıklaması

Investing.com – Bugün açıklanan enflasyon, Mart ayında %61,14’e çıkarak son 20 yılın tepesini gördü. Sendikalar, sene başında taban fiyata yapılan artırımın enflasyon karşısında eridiğine dikkat çekerek yıl ortasında güncelleme olması gerektiği görüşünde. Hükümet cephesinden ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Aralık ayını işaret etmesinin akabinde Çalışma Bakanı Vedat Alım de bu biçim bir gündemin yanlış olduğunu söyledi.

Bakan Alım bugün hem enflasyon hem de 3600 ek gösterge hakkında konuştu. Enflasyonun Almanya ve ABD’de tarihi düzeylerde olduğuna dikkat çeken Alım, Türkiye’de de enflasyonun yüksek olduğunu, lakin bunun global bir problem olduğunu belirtti. Bugünkü dünya konjonktürünün Türkiye’ye yüklediği bir sorun olan enflasyonla gayretin öncelikli misyon olduğunu söyledi. Lakin enflasyon %36 iken minimum fiyata %50 artırım yapıldığını belirten Alım, yıl ortası bir düzenleme için mümkünlük vermedi.

Çalışma Bakanı Alım, 3600 ek gösterge konusunda hazırlıklarda son etaba gelindiğini belirterek “Ümidimiz Mayıs ayında çalışmayı tamamlamak ve Meclise intikal ettirmek.” dedi.

AK Parti Küme Başkanvekili Emin Akbaşoğlu da Mart ayında yaptığı açıklamada 3600 ek göstergenin Temmuz’da çıkacağını söylemişti.

Muharrir: Deniz Engin

Previous Article

Çalışma Bakanı Alim’den 3600 ek gösterge açıklaması

Next Article

Sıhhat Bakanı Koca, 19-25 Mart haftasının COVID-19 insidans haritasını açıkladı

You might be interested in …