Cardano’da büyük yatırımcı sayısı azalmasına karşın ADA fiyatı direniyor

Investing.com – Cardano (ADA), son 24 saatlik fiyat hareketlerine nazaran en büyük 10 kripto para ortasında yüzde 3,5 oranında bedel artışıyla öne çıkıyor. Son fiyat hareketleri ADA’nın Şubat ayı başındaki düzeye geri döndüğünü gösteriyor.

Öteki yandan portföylerinde ADA tutan kripto para yatırımcıları ortasında balina olarak tabir edilen büyük yatırımcı sayısının şimdiye kadarki en düşük düzeylere inmesi Cardano pazarı için başka bir dikkat cazip gösterge oldu. Santiment bilgilerine nazaran 100 bin doların üzerinde Cardano tokeni tutan yatırımcılara ortasında kıymetli bir çıkış görüldü. 2021 yılında 100 bin dolar kıymetinden fazla ADA tutan yatırımcı toplam arzın yüzde 94’ünü oluştururken bu oranın şu an yüzde 83’e çekildiği görülüyor.

Geri kalan arz ise küçük ve orta ölçekli yatırımcılar ortasında dağılıyor. Buna nazaran datalar, 100 doların altında ADA coini tutan yatırımcıların toplam arzın yüzde  0,128’ini oluşturduğu görülürken 100 ila 100.000 dolar ortasında ADA coini tutanlar ise toplam arzın yüzde 16,8’ini oluşturuyor. 

ADA/USD, şu an yılın taban düzeylerinden yüzde 33 oranında paha artışıyla 1,22 dolara kadar yükselmiş durumda. 41 milyar dolar sermaye kıymetiyle şu an 7. en büyük kripto para pozisyonunda bulunan ADA, geçen hafta Solana ağına talep artışıyla bu akıllı kontrat platformunun gerisinde kaldı.

Piyasa yorumcuları, ADA’nın toplam arzında büyük yatırımcı oranındaki azalırken fiyatının yükseliş eğiliminde olmasının sıhhat bir seyir olduğuna dikkat çekiyorlar. Böylelikle ADA fiyatının çok volatil durumlara daha az eğilimli olacağı düşünülürken bu durumun fiyat manipülasyonu mümkünlüğünün azaltılacağı düşünülüyor.

ADA yükselişinde kurumsal talep öne çıkıyor

Son periyotlarda ADA balinalarının varlıklarının azalmasına karşın kripto varlığın ticaret hacminin yüksek kaldığı görüldü. Bilgiler daha evvel, ADA ,işlem hacimlerinin %99’unun 100.000 doların üzerindeki süreçlerden oluştuğunu göstermişti. Bu, kurumsal yatırımcıların muhtemelen kripto varlık üzerinden dolaylı bir yatırıma sahip olduğunu olarak yorumlanıyor.

Bu artan ilgi, ADA’nın yaklaşık %25’ini oluşturduğu dijital varlık yöneticisi Grayscale tarafından başlatılan yeni bir fona da bağlanabilir. Bununla birlikte ADA’ya olan kurumsal ilgideki artış, kripto varlık vadeli süreçlerini arttırmayı düşünen Chicago Ticaret Borsası’nın (CME) ilgisini çekmiş durumda. 

Öteki yandan Cardano’nun Metaverse ekosistemi, Pavia’nın 22.000 eşsiz arazi sahibini duyurmasıyla artık dikkate bedel bir dönüm noktası oluşmuş durumda. Bu ortada, Cardano merkezli bir NFT projesi olan Clay Nation, Amerikalı hip-hop sanatkarı Snoop Dogg ile de bir iştirak duyurdu. Tüm bu olumlu gelişmeler, Cardano pazarı için yükseliş anlatısını teyit ediyor. 

Müellif: Günay Caymaz

Previous Article

Twitter, Tesla ve Hertz yükselirken JPMorgan ve Starbucks bedel kaybetti

Next Article

Rusya’nın zulmü, Musk’ın Twitter payı, yükselen Çin ADR’leri – Piyasalarda neler oluyor?

You might be interested in …