Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Gayrimenkul devi Çinli Evergrande’de (OTC:EGRNY) ortaya çıkan krizin ardışık etkisine dair korkular üzerine dünya piyasalarında çelik ve demir cevheri üreticilerinin hisseleri büyük zarar gördü.

ArcelorMittal (NYSE:MT) %5,4, Rio Tinto (NYSE:RIO) %6 ve Vale (NYSE:VALE) %3 değer kaybetti. Öte yandan Anglo American (LON:AAL) %7 düşüş yaşadı Fortescue Metals (ASX:FMG) %4 düşük kapattı.

Varlıklarını büyük indirimlerle satmaya başlayan Evergrande hisseleri, Hong Kong ticaretinde %10 düşüş yaşayarak 11 yılın düşük seviyesine geriledi. Reuters’e göre Çin’in en büyük ikinci gayrimenkul şirketi Perşembe günü bono faizi ödemek zorunda olurken yatırımcılar hala gergin.

300 milyar dolarlık borcun temerrüde düşmesi ile Çin’in finans sisteminde daha yaygın bir riske yol açabileceğinden endişe duyuluyor.

Metal ve demir cevheri hisseleri son anlarda baskı altında kaldı. Dünyanın en büyük üreticisi, çelik üretimini 1,05 milyar ton civarı olan geçen yılın seviyeleri ile sınırlı tutmaya çalışıyor. UBS’ye göre üretim, 2021-22 yılında 1,07 milyar ton yakınında ve 2022-23 döneminde de aynı seviyede kalacak gibi görünüyor. Bu, 1,13 milyar ton olan önceki tahminlerin %5 civarı altında.

Piyasaları etkileyen diğer gelişme, bu haftaki merkez bankaları toplantısı öncesindeki belirsizlik, özellikle de ABD Fed toplantısı konusunda.

Fed’in iki günlük toplantısı Salı günü başlıyor. Tüm gözler, varlık alımlarının azaltılmasıyla ilgili takvim konusunda merkez bankasının yapabileceği yorumlar üzerinde. Reuters’e göre piyasa tahmini, bankanın bu yıl teşviki azaltılmaya başlama planına sadık kalıp en azından bir aylığına takvime ilişkin detay vermekten geri duracağı yönünde.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz