Caixin/Markit İmalat Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), Reuters anketinde 49,5 olan analist beklentilere karşılık, eylülde bir önceki ayki 49,2’den 50,0’ye yükseldi v sabit kaldı.

Çin ekonomisi geçen yılki pandemi kaynaklı düşüşten hızla toparlandı, ancak o zamandan beri de COVID-19 salgınlarının vurduğu imalat sektörü, daha yüksek maliyetler, üretim darboğazları ve daha yakın zamanda enerji kısıtlamaları ile güç kaybetti.

Çin, kömür kıtlığı, daha sert emisyon standartları ve sanayiden gelen güçlü talep nedeniyle elektrik kullanımına yönelik yaygın frenlemelerin pençesinde.

Çıktı alt endeksi üretimin art arda ikinci ay ancak daha yavaş bir hızda düştüğünü gösterdi.

Caixin Insight Group kıdemli ekonomisti Wang Zhe, verilerin yanında yayınladığı yorumlarda, “Salgının birkaç bölgede yeniden canlanması ve hammadde tedariklerindeki eksiklikler imalat şirketlerinde üretimi yavaşlattı,” dedi.

Çin, ülkenin kuzeydoğusundaki Fujian ve Heilongjiang eyaletinde devam eden küçük çaplı koronavirüs salgınlarıyla da uğraşıyor.

Wang, “Ankete katılan işletmeler, maliyetlerdeki artışın esası olarak enerji, endüstriyel metaller ve elektronik hammadde fiyatlarındaki keskin bir artışa işaret ettiler” dedi.

Veriler, yeni ihracat siparişlerinin daralmaya daha hızlı kaydığını ve denizaşırı talebin soğuması nedeniyle Şubat ayından bu yana en düşük seviyeye ulaştığını gösterdi. Fabrikalar işçileri işten çıkarmaya daha hızlı bir şekilde devam etti.

“Tüketim mallarının talebi zayıftı, bu da tüketicilerin satın alma gücü eksikliğini yansıtıyordu,” diyen Wang, ara mallara olan talebin daha yüksek olduğunu da sözlerine ekledi.

Girdi fiyatları Mayıs ayından bu yana en hızlı şekilde yükseldi.

Özellikle metaller ve yarı iletkenlerin daha yüksek hammadde fiyatları da kar baskısına neden oldu. Sanayi firmalarındaki kazançlar Ağustos ayında altıncı ay üst üste yavaşladı.

Reuters

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz