Çin, dijital para denemelerinin kapsamını genişletiyor

South China Morning Post’un haberine nazaran Çin Merkez Bankası, e-CNY isimli dijital paranın kullanımının denemelerine dört büyük eyaleti daha katacak. Bunlar ortasında Çin’in nüfusu en kalabalık eyaleti olan Guangdong da bulunuyor. Denemelere katılacak öbür eyaletler ise Jiangsu, Hebei ve Sichuan.

Bu eyaletlerdeki testlerin ne vakit başlayacağına dair bir bilgi paylaşılmadı. Merkez Bankası Lider Yardımcısı Fan Yifei, bunun uygun bir vakitte yapılacağını söylemekle yetindi.

Çin’de merkez bankası dijital parası denemeleri iki yıldır devam ediyor. Denemeler ekseriyetle kent çapında ve fazla sayıda kişinin nispeten küçük üniteler kazandığı piyangolar formunda yapılıyor. Bunun yanında satıcıların da adaptasyonu kolaylaştırmak için e-CNY cinsinde paraları kabul etmeleri teşvik ediliyor.

Geçen yıl Ekim ayı prestijiyle yaklaşık 140 milyon kişi e-CNY cüzdanları oluşturmuştu ve 9 milyar dolarlık süreç yapılmıştı.

Kripto paraların kullanım oranların artmasına bağlı olarak çabucak her ülkenin merkez bankası ve hükümeti kendilerine ilişkin bir dijital para üzerinde çalışma niyetleri olduğunu açıkladı.

Şu an Çin bu planları uygulama noktasında öteki ülkelerden daha önde gidiyor. Güney Kore ve İsveç de geçen yıl test evresine geçtiler.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır

Previous Article

ABD piyasaları kapanışta düştü; Dow Jones Industrial Average 1,01% paha kaybetti

Next Article

Yeni Zelanda’da kredi kartı harcamaları rekor kırdı

You might be interested in …