Çin konteynerleri, Alman limanlarında rekor kırdı

Almanya Federal İstatistik Ofisi, 2021 yılı içinde Almanya limanlarında süreç gören tüm konteynerlerin beşte birinin Çin Halk Cumhuriyeti ile gerçekleştirilen deniz ticaretinden kaynaklandığını açıkladı.

Resmi istatistiklere nazaran, Almanya’nın ticari işbirliği yaptığı en değerli 10 limandan dördü Çin limanları. Ayrıyeten Federal Almanya, dış ticareti bakımından açık orta en kıymetli partner liman da Shanghai limanı. 

Memleketler arası düzlemde standart ölçülerde 986 bin konteyner 2021 yılı içinde Shanghai limanı ile alakalı olarak süreç gördü. Şu sırada Çin Hükümeti yeni bir korona dalgası nedeniyle katı bir kapanma uygulanıyor. Bu en kıymetli liman kentinde ortaya çıkan kısıtlamaların ise global tedarik zincirinde birtakım aksamalara neden olabileceğinden korku duyuluyor.

Shanghai ve ikinci sırada gelen Singapur limanlarından sonra üçüncü büyük ticaret ortağı liman tekrar Çin’den; 467 bin standart konteynerle kıyı metropolü Ningbo. Bunun dışında, Almanya için en kıymetli on ticaret limanı içinde yeniden Çin’den 432 bin konteynerle Shanzhen ve 350 bin konteynerle Qingdao bulunuyor.

Konteyner alışverişi açısından Almanya’nın Çin’den sonra gelen ikinci ticari partneri ABD. Onların hissesine toplam konteyner sayısının yüzde 10,1 kadarı düşüyor. Rusya bu alanda üçüncü sırada yer alıyor.

-Foreks Haber Merkezi-

Previous Article

Kontrolmatik’in sermaye tavanı yükseltildi

Next Article

İngiltere sabit kripto varlıklarla ilgili planlarıyla kripto merkezi olma yolunda

You might be interested in …