Çin: “Suriye’nin egemenliği ile toprak bütünlüğüne hürmet gösterilmeli”

Çin’in BM’deki Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, Suriye’nin egemenliğiyle toprak bütünlüğüne hürmet gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

BM Güvenlik Kurulu’nda dün Suriye gündemi ile kamuya açık bir oturum düzenlendi. Geng Shuang oturumda yaptığı konuşmada, Suriye’deki güvenlik durumunun daima kötüleştiğine işaret ederek, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine çok sayıda hava ve top saldırısı gerçekleştirdiğini ve Suriye’ye karşı karadan askeri operasyon başlatmakla tehdit ettiğini, öte yandan İsrail’in Suriye’deki maksatlara sıkça akın düzenlediğini söyledi.

Geng Shuang, Suriye’nin hükümran bir ülke olduğuna işaret ederek, Suriye’de Suriye hükümetinden onay alınmadan düzenlenen rastgele bir askeri operasyonun Suriye’nin egemenliğiyle toprak bütünlüğünü ihlal edeceğini hatırlattı. Geng, Türkiye ve İsrail’in hücumları derhal durdurmaları, ilgili meseleleri diyalog ve istişare yoluyla çözmeleri davetinde bulundu. Geng, ayrıyeten, yabancı ülkelerin Suriye’de yaptığı yasa dışı askeri konuşlanmaların da kesinlikle sona erdirilmesi gerektiğini belirtti.

Kaynak: Çin Milletlerarası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Bu makale birinci olarak Hibya Haber Ajansı üzerinde yayımlanmıştır

Previous Article

Ekrem İmamoğlu: “Bu saatten sonra Erdoğan’ın kâbusuyum”

Next Article

Brezilya piyasaları kapanışta düştü; Bovespa 0,11% bedel kaybetti

You might be interested in …