Çin’de denizcilik dalının büyüklüğü 1,5 trilyon dolara dayandı

Çin’in denizcilik bölümünde gerçekleşen üretim 2021 yılında birinci sefer 9 trilyon yuanı geçti. Çin Doğal Kaynaklar Bakanlığından edinilen bilgiye nazaran, 2021 yılında Çin’in denizcilik bölümünde üretim birinci kere 9 trilyon yuanı (1 trilyon 428 milyar dolar) aşarak, ekonomik büyümeye yüzde 8’lik katkı yaptı.

Bakanlık, geçen yıl Çin’de deniz iktisadının evvelki yıla nazaran yüzde 8,3’lük artışla 9 trilyon 38 milyar 500 milyon yuana ulaştığı bilgisini verdi. Denizcilik kesiminde gerçekleşen katma bedel ise evvelki yıla kıyasla yüzde 10 artarak, 3 trilyon 405 milyar yuana (540 milyar dolar) yükseldi.

Kesimin, bu yıl da süratli büyümesini devam ettirmesi bekleniyor. Çünkü yılın birinci aylarında Çin tersaneleri sipariş rekoru kırdı. Çin gemi imalcileri en az 2,5 milyar dolar bedelinde yük gemisi siparişi aldılar. Kelam konusu siparişler, büyük oranda konteyner taşıyıcısı ve doğal gaz tankerlerinde ağırlaşıyor. Bu gemilerin birçoğu alternatif yakıtlarla da çalışabilecek cinste inşa edilecek. Örneğin ülkenin en büyük gemi inşaatçısı olan China State Shipping Corp, geçtiğimiz aralık ayında mevcut taahhütlerinin 2023 ve 2024 yıllarını doldurmuş bulunduğunu açıkladı. Çin, 2021 yılında 22,8 milyon gros ton ile dünyanın en büyük gemi inşaatçısı olup global toplam kapasitenin yüzde 50 kadarına sahip.

-iDeal Haber Merkezi-

Previous Article

Çinli şirketler, Avrupa’da yapay zeka patent rekoru kırdı

Next Article

‘TV, izleyicisiyle birlikte ölecek’: Metaverse klâsik yayıncılığa tehdit mi?

You might be interested in …

Piyasalarda bugün

XU100 +0,59% Portföy’e Ekle/Kaldır Takip listesine ekle Durum Ekle Pozisyon muvaffakiyetle eklendi: Lütfen …