Çin’de salgının imalat ve hizmet dalına faturası ağır oldu

Investing.com – Dünyanın en güçlü ekonomilerinden olan Çin’de artan hadise sayısı ve alınan önlemler nedeniyle Mart ayında ekonomik faaliyetlerde sert bozulma yaşandı.

Bu hafta açıklanan Mart ayına ilişkin sanayi ve hizmet bölümü datalarına baktığımızda:

Caixin İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi, ülkedeki imalat bölümünün aylık olarak nasıl bir performans gösterdiğini ölçen bir endekstir. Endekste 50,0 düzeyi eşik, bu düzey üstü canlılık, bu düzey altı ise zayıflama olarak görülür. Bilgi Mart ayında 50,4’ten 48,1’e geriledi. Bu düzey salgın başındaki düşüş sonrası en berbat düzey oldu.

Hizmet dalındaki yeni durumu gösteren Caixin Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi ise Mart ayında 50,2’den 42,0’ye geriledi. Bu düzey de yeniden pandemi başındaki (Şubat 2020) sonrası en düşük düzey oldu.

İmalat ve hizmet dalının Mart’ta salgın sonrası en makus devri geçirmesinde artan olay sayısı en belirleyici öge oldu. Bilhassa Şanghay başta olmak üzere büyük ticaret bölgelerinde karantina uygulanması imalat tarafı için önemli sorun olurken ülkenin birçok yerinde de toplumsal kısıtlamalara gidilmesi hizmet kesimine hasar verdi. Salgın başındaki sert tedbirlerle öbür ülkelere nazaran süratlice toparlayan Çin’de bu dönemki durumun çok daha riskli olduğuna dikkat çekiliyor.

Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaşın petrol başta olmak üzere güç, emtia ve besin fiyatlarındaki yükselişi hızlandırması da Çin’e ek maliyet yaratan bir durum, ama son iki yılın en büyük daralmasında salgın ana aktör.

Muharrir: Necdet Erginsoy

 

Previous Article

Kripto piyasalarında son durum: Altcoin pazarında kayıplar artıyor

Next Article

Kripto para dalında günün öne çıkan haberleri

You might be interested in …