Çin’in imalat ve hizmet faaliyetleri Mart ayında küçüldü

Yazar – Gina Lee

Investing.com – Çin’in imalat ve hizmet sektörleri, iki yıl içinde ilk kez Mart ayında aynı zamanda küçüldü ve ekonomiyi stabilize etmek için daha fazla politik müdahale ihtiyacını vurguladı.

Ulusal İstatistik Bürosunun (NBS) verileri, imalat PMI’nın 49,5 olduğunu gösterdi. Investing.com tarafından hazırlanan tahminler 49,9 puan beklerken Şubat ayında bu rakam 50,2’ydi. İmalat dışı PMI 48,8 puandı ve bir önceki ay 51,6 puan olarak gerçekleşmişti.

Her iki endeksin de 50 puan altına düştüğü son tarih, Wuhan’da tespit edilen koronavirüsün yayılmaya başladığı 2020 Şubat ayıydı. Şanghay ve Şenzhen gibi şehirlerde görülen son vaka dalgaları, şimdi endeksleri küçülme bölgesine itiyor.

NBS’nin kıdemli istatistik uzmanı Zhao Qinghe, Reuters’e yaptığ açıklamada “Son zamanlarda Çin’de birçok bölgede yeni vaka dalgaları ortaya çıktı ve küresel olarak artan jeopolitik istikrarsızlıkla birleşerek Çinli işletmelerin üretim ve işleyişini etkiledi.” dedi.

Diğer yatırımcılar da aynı fikirdeydi. Pinpoint Asset Management’ın kıdemli ekonomisti Zhiwei Zhang, Reuters’e yaptığı açıklamada “Çin şehirlerinde görülen vaka artışı karantinalara ve endüstriyel üretimde aksamalara meydan verdiğinden PMI zayıfladı. Şanghay’daki karantina daha yeni, Mart sonunda başladığı için ekonomik faaliyetler Nisan ayında daha çok yavaşlayacak gibi görünüyor.” diye belirtti.

Tesla (NASDAQ:TSLA) Inc., koronavirüs tedbirlerinden dolayı Şanghay’da tesisini kapatan şirketlerden biri.

NBS’den Zhao, “Vaka dalgaları nedeniyle bazı bölgelerdeki bazı şirketler, üretimini geçici olarak düşürdü veya durdurdu. Bu da hem üretime hem satışa dönük şirketlerin normal üretim ve işleyişini etkiledi.” dedi.

Zhao, ayrıca bazı şirketlerin jeopolitik belirsizlikler nedeniyle denizaşırı siparişlerinin azaltıldığını veya iptal edildiğini de ekledi.

Zayıf üretim ve talep de fabrika işlerini etkiledi.

Capital Economics’de kıdemli Çin ekonomisti Julian Evans-Pritchard, Reuters’e verdiği demeçte, “PMI’lar muhtemelen geçen ay faaliyetlerde yaşanan bozulmayı olduğundan az gösterdi. Hizmet endeksi, Delta dalgasının görüldüğü Ağustos ayında gördüğü 45,2 puanın epey üzerinde kaldı. Bunun nedeni muhtemelen anketin, en kötü bozulmanın yaşandığı zamandan öncesinde yapılmış olması.” dedi.

Yeni karantinaların etkisini azaltmak için çalışan yetkililer, hizmet sektöründeki küçük bazı firmalar için kira muafiyeti de dahil olmak üzere işyerlerini desteklemek için planlarını açıkladı.

Analistlere göre düşüş yönlü ekonomik baskıların artması ile Çin Halk Bankasının da faizleri düşürmesi ve bankalar için rezerv gerekliliklerini azaltması bekleniyor.

Previous Article

Gün Öncesi: işsizlik müracaatları, özel tasarruf, ferdî gelir

Next Article

BIST şirketlerinden aktüel haberler

You might be interested in …