Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Clorox (NYSE:CLX) hissesi Salı günü piyasa öncesinde %11 ile sert düşüş yaşadı. Temizlik ürünlerine yönelik zayıf talep ve enflasyon, şirketin dördüncü çeyrek satış ve kârına zarar verdi.

Şirket, pandeminin neden olduğu korkunun yanı sıra tüketiciler arasında mikropları ve virüsleri uzak tutacağını düşündükleri her şeyi stoklamaya yönelmesinden en çok yararlananlardan oldu. Yüzeylerin gün içinde birkaç kez temizlenmesi norm haline geldi. O sıralar temizlik ürünleri, dezenfektanlar ve dezenfektan satışları patladı.

Yüksek talep, aşıların hız kazanması, korkunun zayıflaması ve insanların normal yaşam sürmeye adım atması ile Haziran çeyreğinde yüksek talepte azalma başladı.

Çamaşır suyu ve leke çıkarıcı üreticisi, pandeminin zirvede olduğu geçen yılın nispeten yüksek ilk yarısına göre 2022 satışlarının %2 ila %6 arasında düşeceğini tahmin ediyor.

Şirket ayrıca özellikle nakliyede olmak üzere yüksek emtia ve üretim ve lojistik maliyetlerinin marjlarına zarar verdiği konusunda uyardı.

Düzeltilmiş hisse başına kazancın 5,40-5,70 dolar arasında olması bekleniyor.

Dördüncü çeyrek net satışları, bir önceki yıl görülen 1,8 milyar dolara kıyasla %9 düşüş gösterdi. Düzeltilmiş hisse başına kazancı, 2020’nin Haziran çeyreğindeki 2,41 dolara kıyasla 78 sent olarak geldi.

Satışlar düşerken kimyasal ve katkı maddelerinin daha pahalı hale gelmesi ile hammadde maliyetleri yükseldi. Net satışlarda ürün maliyetleri, geçen yılın aynı çeyreğinde görülen %53’e göre %63’e yükseldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz