Yazar – Peter Nurse 

Investing.com – Çarşamba günü Avrupa piyasaları bir nebze yüksek açılıyor. Yatırımcılar, önemli ekonomi raporları öncesinde Covid-19 vakalarındaki artışı sindirmeye çalışıyor.

DAX %0,1 yükselirken CAC 40 %0,5 ve FTSE 100 %0,2 artış yaşadı.

Salı günü Euro bölgesindeki ana endeksler düşüş gösterdi. Ülkelerin kıtadaki vaka artışlarıyla mücadelede daha katı kısıtlamalar duyurma olasılığına karşı yatırımcıların verdiği tepkiyle DAX %1,1 düşerken CAC 40 %0,9 kaybetti.

Salı günü Dünya Sağlık Örgütü’nün söylediğine göre Avrupa’da koronavirüsten dolayı yaşanan ölümler, gelecek yıl Mart ayına kadar iki milyonu geçecek.

Almanya’nın Çarşamba günü daha katı tedbirler alması beklenirken Fransa Salı günü, Ağustos ayından beri ilk kez günlük 30.000’den fazla yeni enfeksiyon paylaştı. Hollanda ise haftalık yeni bir rekor kırdı.

Vaka haberleri, Almanya’nın Ifo işletme iklimi anketi için zorlu bir zemin oluşturuyor. Almanya’da da vaka artışlarında Salı günü yeni bir rekor kırıldı.

Salı günü Almanya’nın bileşik satın alma müdürleri endeksi Kasım ayında 52,8 puana yükseldi. Ekim ayındaki 52,0 puana göre yaşanan bu yükseliş, özel sektörde son üç ayda görülen ekonomik büyümedeki yavaşlamanın dengelenmekte olduğuna işaret ediyor.

Piyasa katılımcıları, varlık alımlarındaki azaltım temposunun artarak faiz artışlarını öne çekme olasılığına dair işaretler için ABD Fed’in son toplantı tutanaklarını inceleme altına alacak.

Kurumsal sektörde Johnson Matthey (LON:JMAT), Virgin Money (LON:VM), Britvic (LON:BVIC) ve United Utilities (OTC:UUGRY) gibi isimlerin kazanç raporları bulunuyor.

Çarşamba günü ham petrol fiyatları, ABD öncülüğünde koordineli rezerv kullanımı duyurusunun ardından artış yaşadı. Duyuru, beklentilerin altında kalarak yapılan hamlenin etkililiğine dair şüphe uyandırdı.

ABD benzin fiyatlarını azaltmak için Çin, Japonya, Hindistan, Güney Kore ve İngiltere ile birlikte koordineli olarak açılacak olan rezervinden, 50 milyon varil petrol kullanacağını söyledi ancak Goldman Sachs (NYSE:GS), piyasanın 100 milyon varilden fazla bir kullanım için fiyatlanmış olduğunu tahmin ediyor.

Öte yandan Amerikan Petrol Enstitüsü, geçen hafta ABD ham petrol stoklarında artış yaşandığını söyledi: 500.000 varillik düşüş beklentisine kıyasla stoklarda 2,3 milyon varil artış görüldü.

WTI vadeli işlemleri %0,5 artışla 78,89 dolar olurken Brent %0,4 yükselerek 82,65 dolardan alıcılandı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,5 artarak 1.792,45 dolar olurken EUR/USD 1,1246’dan işlem gördü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz