Investing.com – USD/TRY kuru yeni haftaya 11,0 seviyesi üzerinde başladı. Kur gün içinde en düşük 10,9560’ı görmesinin ardından son saatte 11,18 seviyesinden işlem görüyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının Perşembe günü yapılan Para Politikası Kurulu toplantısında 100 baz puan faiz indirmesi ve politika faizini %15’e düşürmesiyle beraber piyasa faizi enflasyonun yaklaşık 5 puan kadar altına indi. Böylelikle TL’nin reel getirisindeki düşüş de arttı.

Dünyada enflasyona karşı birçok ülke merkez bankasının faiz artırması, Fed’in de varlık alımlarını azaltmaya başlamasına karşın TCMB’nin gevşek para politikasına devam etmesi TL’deki kaybın en büyük nedeni olarak görülüyor. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın parti içinde faizi savunanlarla beraber yürüyemeyeceğini söylemesi geçen hafta bir görevden alma söz konusu olabilir mi endişesine neden oldu. Bu olumsuz fiyatlama nedeniyle TL geçen hafta en çok değer kaybeden para birimi oldu.

Yeni haftanın ilk işlem gününde gelişen ülke paralarında düşüş var ve günlük bazda en çok kayıp ruble ve Polonya zlotisinde yaşanırken TL ise Cuma kapanışına göre aşağıda işlem görüyor.

Cuma günü 11,32’ye çıkarak tarihi yüksek seviyeyi gören ve haftayı 11,23’ten kapattı ve bugün kapanışa göre %0,35 aşağıda işlem görüyor. Uzmanlar 11,0 seviyesinin psikolojik eşik görüldüğünü ve kurda geri çekilme için öncelikle bu seviye altı kapanışlar olması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Yazar: Deniz Engin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz