Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Ülkemizi, dünyayı gezmek için koşulları zorlayın”

Investing.com – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih Belediyesi Merkez Kütüphanesi’nde düzenlenen “Fatih’te Genç Projeler” programının açılışında bir konuşma gerçekleştirdi. Sosyal medya düzenlemesinin en kısa zamanda yürürlüğe gireceğini belirten Erdoğan, gençlere nasihatlerde bulundu.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

  • Türkiye’nin en büyük kütüphanesini Ankara’da, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içinde faaliyete geçirdik. Millet Kütüphanemiz gece gündüz gençlerimize ve araştırmacılarımıza hizmet veriyor. Kütüphanenin önünden geçtiğimiz vakitlerde giriş kapısının adeta arı kovanı gibi işlediğini görmekten memnuniyet duyuyorum.
  • Araştırmalar, ülkemizde hem kişi başına basılan kitap sayısının hem de kitap okuma oranının giderek yükseldiğine işaret ediyor.
  • Bizim gençliğimizde maalesef böyle herkesin rahatça ulaşabileceği, istifade edebileceği güzel kütüphaneler ve spor merkezleri yoktu.
  • Sizler, maddi altyapı ve teknolojik imkanlar bakımından gerçekten çok şanslısınız ancak bu imkanların aynı zamanda dikkatinizi dağıtma riskinin işinizi zorlaştırdığı da bir gerçektir. İnternet mecraları, özellikle de sosyal medya, sağladığı kolaylıklar yanında doğru, kararında ve bilinçli kullanılması yanında adeta bir bataklık gibi içine düşeni yok edecek tehditleri de içinde barındırıyor.
  • ABD ve Avrupa Birliği başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde internet mecraları, özellikle de sosyal medya ve elektronik ticaret platformları konusunda ciddi düzenlemeler yapılmaya başlanmıştır. Türkiye olarak biz de vatandaşlarımızın tamamını, özellikle de gençlerimizin geleceğini korumak için benzer çalışmaların hazırlıklarına başladık. Bu çerçevede geçtiğimiz hafta başında AK Parti olarak düzenlediğimiz bir forumda dijital kültür, dijital ekonomi, dijital hukuk meselelerini boyuna konuştuk, tartıştık.
  • Hukuki altyapıdan yoksun sosyal medya ve elektronik ticaret platformlarının yol açacağı sorunlar ortadadır. Bunun için en kısa sürede gereken düzenlemeleri hayata geçireceğiz. Tabii dijitalleşme ne kadar yaygınlaşırsa yaygınlaşsın, kitabın kapağının içine girerek adım attığımız o dünyanın yerini tutamaz; aynı şekilde hiçbir dijital mecra, sporla elde edilen fiziki performansın ikamesi olamaz.
  • Bunun için gençlerimizden internet, sosyal medya ve benzeri alanlarda istifade ederken gerçek hayattan kopmamalarını istiyoruz. Mesela, kağıda basılı kitapları çantanızdan, masanızdan asla eksik etmeyin. Spora mutlaka her gün, düzenli olarak vakit ayırın. Demli bir çay veya güzel, aromalı bir kahve eşliğinde yapılan sosyalleşmeyi ihmal etmeyin.
  • Yakın çevrenizden başlayarak, tüm şehirleri ile ülkemizi; imkanınız olursa dünyayı gezip görmek, kültürleri tanımak için şartlarınızı zorlayın. Bunları yaptığınızda diğer imkanların, diğer mecraların, size bambaşka faydalar sağladığını göreceksiniz.

Konuşmanın tamamını aşağıda bulabilirsiniz.

Yazar: Deniz Engin

Previous Article

ABD’de imalat PMI, son 18 ayın en düşük performansını gösterdi

Next Article

Borsa İstanbul’da hafta kapanışı: Öne çıkan pay senetleri

You might be interested in …

iPhone 14 Pro Max Hangi Özelliklere Sahip Olacak?

Sonbahar ayına girdiğimiz şu günlerde teknoloji sevenleri farklı bir heyecanın beklediğini ifade edebiliriz. Yakından takip edenlerin bildiği üzere Apple; her yıl Eylül ayında tüketicileri yepyeni Apple ürünleri ile buluşturuyor. Lansman etkinliği sayesinde tanıtılan ürünler kısa […]